Защо нитратите са опасни за нашето здраве?

Рискът идва от способността на нитратите да се превръщат в нитрити
Те представляват реална опасност за организма и са в състояние да му нанесат вреди, тъй като са високо токсични. Под въздействието на определени енизми нитратите може да се превърнат в нитрити. При постъпването на нитрити в организма (чрез храна или вода) настъпват нарушения в снабдяването на клетките с кислород. Освен това нитритите може да провокират развитието на вредна микрофлора в стомаха, което крие опасност от отравяне на организма.
Признаци на отравяне в този случай са:
- Ускорено сърцебиене, задух, възможна загуба на съзнание.
- Пожълтяване на очите, увеличение на черния дроб, диария.
- Понижена работоспособност, сънливост, умора, главоболие.
- Стомашни болки, гадене, повръщане.
Нитратите чувствително намаляват концентрацията на витамини, които повишават съпротивителните сили на организма срещу неблагоприятното въздействие на околната среда. В резултат на това се забавя обмяната на веществата. При продължително въздействие на нитрати в организма настъпва понижаване на нивото на йод, което води до нарушения във функцията на щитовидната жлеза.
ПРИ ОТРАВЯНЕ С НИТРАТИ Е НЕОБХОДИМО:
- Обилно промиване на стомаха
Прием на активен въглен
Прием на лаксативи (слабителни средства)
ДОПУСТИМИ НОРМИ
Допустимото съдържание на нитрати за възрастните е 5 мг на 1 кг маса тяло. Относително леко организмът се справя с дневна доза на нитратите, равна на 15-200 мг, а пределната допустима доза е 500 мг. За възрастния човек токсичната доза е над 600 мг. 10 г нитрати са достатъчни за отравяне на кърмаче. Най-много нитрати има в плодовете и зеленчуците, а най-малко – в хляба и млечните изделия. Някои растения натрупват нитрати неравномерно – в стъблата, в кората или в кочана. Нитрати присъстват и в храните от животински произход – най-често те се добавят допълнително oпроизводителите, за да повишат трайността им.