Защо бавното хранене е важно за здравето?


Негови последователи са все хора, които са осъзнали колко важна е храната за здравето (всъщност тя е най-важният фактор).
Движението има за свое мото индийската поговорка „Пий храната, дъвчи питието“. Тя ще рече да се дъвче бавно и съсредоточено, докато поетият залък се втечни още в устата, да се задържи дълго в нея, докато се опознае вкусът му, и чак тогава да се погълне. Питието, например виното, също трябва да се задържа дълго в устата, за да се доловят ароматите, вкусовите съставки, плътността. За всички тях си има отделни вкусови рецептори, които имат нужда от време.
Стратегията за бавното хранене е кодирана и в правилото, на което учат децата в благопристойните семейства – да оставят вилицата на масата след всяка хапка, докато я дъвчат.
Първата полза от бавното хранене е, че човек се засища с по-малко и така поглъща по-малко калории. С нарастването на приетите калории намалява удоволствието от храната.
Втората полза от лежерната гощавка е, че букетът от емоции и вкусови усещания при нея е по-пъстър. Така яденето се превръща в преживяване и това му дава допълнителна стойност. Не само насладата е по-голяма, но и се трупа хранителен опит. Имаш време да оцениш какво слагаш в устата си и да го запомниш на равнището на сетивните възприятия.
За привържениците на бавното хранене най-вкусен е първият залък. Ас всеки следващ насладата бавно се стопява. В икономиката това се нарича „закон за намаляващата пределна доза“. В случая той изисква хем да се яде по-бавно, хем по-бързо да се приключва с яденето.