Заболявания на черния дроб , превенция, лечение с билки – част 2
Най-сигурна и ефективна е тази превенция на заболявания на черния дроб, която се свежда до е здравословен начин на живот.
Статията предоставя полезна информация за:
– здравословното хранене и правилен дневен режим като превенция на заболяванията на черния дроб;
– лечение с Хепавитал и билки – соргум, глухарче, бял трън.
Както вече стана ясно в предишната статия, повечето симптоми, показващи заболявания на черния дроб, особено в начален стадии, не са специфични . В много случаи или ги пренебрегваме или търсим причината за появата им в други органи и системи. Честата и продължителна умора, нестабилно емоционално състояние и депресията, проблеми със съсредоточаване и отслабена памет са явления, за които не бихме насочили вниманието си към разположения под диафрагмата орган. И тук би била грешката ни, защото в първите си етапи повечето заболявания на черния дроб протичат именно с изброените признаци. Идва ред на въпроса „Добре, а как да разберем кога да сме по-предпазливи и кога тези фактори са сериозни, а не се дължат само прекомерна умора“. Отговорът се крие в профилактични прегледи и в превенция на заболяванията на черния дроб!
Макар че е жизненоважно, не всички хора имат желание и възможност да отидат на лекар, без наличие на конкретни оплаквания, а само за да проверят дали всичко в организма им е наред. В повечето случаи търсим медицински специалисти, когато вече със сигурност проблемът е налице, а възможностите за реакция драстично са намалели. Започваме агресивни лечения, но за жалост, те невинаги са гаранция за оздравяване… Картината може да изглежда и по друг начин. Налични са много методи за превенция на заболяванията.
Профилактичните действия относно черния дроб се разделят условно на две групи – такива, които зависят от начина ни на живот, и други, при които трябва да приемаме специфични билки и медикаменти.
Здравословният начин на живот като превенция на заболяванията на черния дроб
Сред факторите, определящи дали начинът ни на живот е здравословен, с най-голямо значение се откроява правилното хранене. Има се предвид не само разделното. За да функционира нормално най-големият човешки орган, е необходимо да приемаме храни с ниско съдържание на мазнини и холестерол. Редно е да се отбележи, че не е достатъчно само да са здравословни и полезни закуските, обедите и вечерите ни – режимът на хранене тук не отстъпва по важност – налагат се чести, но умерени приеми на храна, с равни времеви промеждутъци между тях. Поддържането на регулирано телесно тегло също не бива да се забравя и пренебрегва.
Храни, които намаляват риска от заболяване на черния дроб:
Стафиди
Изсушените гроздови зърна са едни от най-силните средства за пречистване на огранизма от токсини, следователно са незаменими в подпомагането дейността на черния дроб. Можем да ги приемаме като десерт след хапването на обяд или просто си да си наложим да фигурират в ежедневното ни хранене. Необходимо е обаче да внимава дали купуваме качествени стафиди – ще ги разпознаем по това, че не са лъскави и гладки и целостта им не е нарушена. А ако се насочим и към тъмнокафевите – още по-добре, защото те са най-полезни.
Храни, богати на фибри
Фибрите се откриват в много плодове и зеленчуци, като и в ядките. Те са изключително важни за
храносмилането, но не само. Благодарение на тях не се натрупват мазнини в черния дроб и токсините се извеждат по-лесно от организма. Ако наистина държим на превенцията на заболяванията на черния дроб, то в менщто ни трябва да присъстват ябълки, круши и портокали, броколо, карфиол и бяло зеле.
Лук и чесън
На всички ни е известно колко полезни са лукът и чесънът за отделянето на токсините от тялото ни. Фактът, че тези два продукта предпазват черния дроб от наслагване на мазнини е по-малко известен, но неоспорим.
Куркума
Това не е просто една от всички подправки в кухнята ни. Куркумата се „бори“ с възпаленията, които са сред основните причинители на заболяванията на черния дроб. Ето защо колкото по-често я добавяме към ястията си, толкова по-здрави ще сме.
Витаминозен сок
Смесват се прясно изцедени сокове от цвекло, лимон и ябъка. Добавят се 2 с.л. зехтих и получената смес се пие на гладно сутрин. Не е кой знае колко вкусно, но пък черният ни дроб ще е благодарен, че му помагаме в детоксикирането на организма.
Благотворно действие върху черния дроб оказват още меда, орехите и нарът.
Спокойствие, достатъчно сън и спорт
Стресът е предпоставка за много заболявания, включително и за тези на черния дроб. Ето защо трябва да се стремим на намалим напрежението в ежедневието си, ако искаме най-големият ни орган да функционира нормално.
Да, живеем в динамични дни, всичко се случва толкова набързо и все нямаме време, но задължително е да не намаляваме часовете си за почивка. Недоспиването вреди на черния дроб, макар и индиректно.
Голяма част от хората не отделят време и внимание за спорта, въпреки че постоянно се говори колко важна е физическата активност. Ако обаче заделяме поне по един час от деня за спортуване, несъмнено ще се чувстваме много по-добре. Ще си възвърнем тонуса и енергията, ще сме и по-концентрирани след това. Няма да се притесняваме да от показанията на кантара и образа в огледалото, а черния дроб няма да е застрашен от мастна дегенерация.
Тютюнопущенето и честата употреба на алкохол не се спират лесно, но отказването им е неразделна част от сериозната превенция на заболяванията на черния дроб. Нека се замислим следващия път, преди да посегнем към цигарите и/или питието!
Лечение с билки
Описаните досега методи за превенция на заболяванията на черния дроб са ефективни, но недостатъчни, когато налице е вече някоя болест. Лекарите ще предпишат лечение с медикаменти, но можем да засилим и ускорим оздравяването и с билки.
Хепавитал са капки изцяло на билкова основа, които гарантират здравето на черния дроб. В състава си те съдържат лиций, розмарин, джинджифил, червен кантарион, лечебна ружа, годжи бери и глухарче и други. Всички те благоприятстват дейността на подребрения орган. Формулата, по която са извлечени и комбинирани лечебните вещества, успешно спомага пречистването на черния дроб. Хепавитал капките са незаменими не само но и при лечение, но и при профилактика. Полезни са и за поддържане здравето на жлъчката. Част от резултатите след приема им ще забележите и сами – редуциране на теслесното тегло, засилен метаболизъм, липса на умора, регулиране на кръвното налягане.
Има вариант да ускорим лечението на заболявания на черния дроб като пием отвари от силни билки. Ето и най-полезните лечебните растения:
Соргум (метлено семе)
Тази билка е чудотворна при цироза и увеличен черен дроб. Приготвя се отвара като 1 ч.ч. се оставя да заври в 4л вода. Прецедената течност се изпива за един ден и така в продължение на месец.
Бял трън (магарешки бодил)
В състава му влиза веществото силимарин, което е с много силно противовъзпалително и антиоксидантно действие. Изстиналата и прецедена отвара от 3 с.л. семена от бял трън и 2л вряла вода се пие за един ден.
Глухарче
Тази пролетна билка е много мощен антиоксидант. Предотвратява натрупването на мастни клетки. Широко е приложението й при лечение на стеатоза и цироза. Препоръчва се свежите листа да се добавят в менюто, като част от обичайните салати. Глухарчето е полезно и сухо (листа и корени) – варят се в половин литър вода. Така приготвеният чай се пие три пъти на ден, преди хранене.
Други, често използвани билки, са годжи бери, ружа, корен от репей, листа от артишок. Всички те спомагат функцията на черния дроб като пречистват организма от натрупалите се токсини. Обикновено се използва комбинация от няколко растения.
Общото между изброените билки е не само благоприятното им действие, а и това, че изискват време и специфично приготвяне преди приема. Набавянето им се осъществява в специализирани аптеки и дрогерии, което също донякъде усложнява употребата им.