За всяка болка и билка

Какво всички знаем билките са достойни алтернативни средства на всяко синтетично лекарство. Естествено много зависи от естеството на самото заболяване, но е факт, че при много оплаквания билките са добре дошли. Някои са с по-голяма сила, други с по-малка, но всяко ни помага да намерим определено облекчение. Нека да видим кои пролетни цветя, които можем да намерим през тези месеци за кои заболявания може да ни помогнат.
Здравец
Използват се всички негови части: листа, цветове и коренища.
Лечебното му действие е противовъзпалително, хипотензивно, успокояващо стимулира сърцето, противодиарично. Използва се предимно при такива заболявания, като хипертония, диарии, а външно се правят компреси при дерматит и кръвотечения от носа (с тампони).
Употреба: студен извлек – 2 ч. л. Нарязано свежо коренище накиснато в 2 ч. ч, студена вода за 8 часа. Прецеден през марля е доза за 1 ден на части.
Иглика
Използвате се цветовете, листата и корените на цветето, като последните трябва да са сухи.
Действието на ароматната билка е предимно свързано с: противотемпературно, отхрачващо, изпотяващо, отводняващо, стимулиращо – на корените и витаминозно от листата и цветовете. Най-добре човек ще се почувства след приема на иглика, ако страда от следните оплаквания: ларингит, трахеит, бронхит, пневмония, кашлица е трудно отхрачващо, безсъние, мигрена, главоболие, анемия.
Употреба: чай от 1 с. л. нарязана билка кисне в 1 ч. ч. вряща вода за 15 мин. Прецеден се пие по 1 с. л. през 2-3 часа.
Горска теменужка
Използвате се само изсушените цветове и нейните стръкове, а действието й е: омекотяващо кашлицата, оводняващо храчките, противомикробно, успокоително и противовъзпалително.
Добре се повлияват такива заболявания, като простуди и възпалителни процеси на даден орган, заразни болести катарални прояви, при отоци, неврози и пясък в пикочните пътища, когато не можем да заспим, а външни компреси се правят при различни кожни поражения.
Употреба: 2 ч. л. наситнено сухо растение кисне 8 часа в 250 мл студена вода и прецедената течност се пие по 1 -2 с. л. през 3 часа – доза за 1 ден. Не се дава на деца! Дозата не се превишава!
Латинка:
Само цветовете с дръжките се използват при латинката, като растението притежава следните действия: уриноантисептично, противокашлично, отхрачващо, растеж на косата. Приема се при такива заболявания, като белодробни възпаления, урогенитални инфекции, косопад (външно).
Употреба: сок от свежи листа -10 г за пиене, и за мазане на окосмената кожа.