За кожа и сърце – зехтин
Маслиновото дърво е едно от първите култивирани растения. Смята се, че неговата родина е Близкият Изток. Още преди 9000 години жителите на днешен Израел надробявали дивите маслини с помощта на камъни и изцеждали зехтина, а преди 2300 г. гръцкият философ Демокрит препоръчвал за здраве и дълголетие „вътрешно мед, а външно зехтин“.
Хипократ препоръчвал консумацията на прясно изцеден зехтин при проблеми с храносмилателната система и камъни в жлъчката, а римляните го използвали не само като основен хранителен продукт, но и като грижа за кожата. Заможните римляни мажели телата си със зехтин в банята, а излишъкът отстранявали с шпатула, като по този начин са премахвали и разтворимите нечистотии. Това е метод за почистване, който е изключително подхранващ и нежен към кожата. Жителите на Рим използвали зехтина и за промиване на рани, като за целта смесвали зехтин с мащерка, а при белези – с вино.
След разпадането на Римската империя монаси започнали да отглеждат маслинови дръвчета в градините на манастирите и използвали маслиновото масло като средство за облекчаване на сърбежа по кожата, прилагали го при главоболие, стомашни болки и болки в ушите.
През миналия век се утвърждава традицията зехтинът да се употребява за лечение на жлъчката. Приема се смес от 500 мл зехтин с лимонов сок, без да се консумира друга храна. Това спомага за изхвърлянето на камъни от нея.
Днес зехтинът е толкова популярен най-вече поради факта, че високото му потребление не допуска натрупване на холестерол в кръвта, предпазва от атеросклероза и появата на коронарни сърдечни заболявания, има антиканцерогенно действие. Маслиновото масло съдържа антиоксиданти, ценни минерали като калций, калий, магнезий, фосфор и микроелементи като желязо. За да сте сигурни, че зехтинът е качествен, когато пазарувате, търсете на етикета надпис: „Natives olivenol extra“ (естествен зехтин eкстра ) , „Olio extra vergine doIiva „, „HuiIе d’oIiva extra viеrgе“ „Aceite de oliva virgin extra“.