Всичко, което трябва да знаете за приготвянето на вкусно вретено + РЕЦЕПТА
Вкусното вретено не е въпрос толкова на практика, колкото на добре подбрани продукти
Месните рула са изобретение на европейската кухня, която е с френски корени, макар че за късове месо, в които е увит пълнеж, се споменава още в рецептите на древните римляни. В готварската книга на Апиций, който живял по времето на император Тиберий през 1 век, се среща описание на месно руло, което доста прилича на днешното нашенско вретено. Нищо чудно месните рула и руладини да са се приготвяли по нашите земи през късната античност и средновековието.
Българското вретено се различава от европейските аналози. То е по- дълго и с изтънени краища. За целта след навиването на филето те се притискат и заострят с леко усукване. Ако е нужно, може да се затворят с клечки за зъби, но повечето рецепти препоръчват фиксиране на вретеното с готварски конец, който преди сервиране се отстранява.
Вретеното е празнично ястие, станало популярно в ресторантите на някогашния „Балкантурист”. Специалитетът се приготвя от почти всяко месо – пилешко, пуешко, свинско или телешко филе. Препоръчително е класическото телешко вретено най- напред да се изпържи или да се панира за кратко на силен огън, след това се задушава или изпича до готовност на умерен огън в подходящ сос.
Много вкусни са и рецептите за тракийско и родопско вретено. Те се правят от смляно месо и обикновено с плънка от варени яйца, кашкавал, лук, гъби.
Тракийското се пече на скара, родопското се пържи, оваляно в галета. Болярското вретено е от пилешко филе. То се увива в тънки резени бекон и се пече на фурна. Свинско вретено се приготвя от бонфилето и се задушава в сос, за да остане сочно. Напълните ли го с праз и сини сливи, ще оберете овациите на трапезата.
Кой и кога е кръстил специалитета вретено, не е известно. Вероятно името има връзка с формата на ястието и със специалното място на вретеното в националната обредност. Заедно с хурката то е символ на женския труд, на домашното изкуство и на грижата за близките.
Смята се, че приготвянето на вретено е сложно и изисква майсторство. На практика рецептата не е трудна за изпълнение, важното е месото добре да се изтъни чрез начукване, пише „Всичко за семейството“. Плънката може да е от зеленчуци, гъби, жълти сирена, кисели краставички, месни продукти, например селска наденица и пилешки дробчета, варено яйце, като всичко е предварително добре овкусено с подправки.
Ето как да приготвите стъпка по стъпка телешко филе вретено.
Необходими продукти: 1,5 кг телешко филе, сол и черен пипер на вкус; за плънката – 2 глави лук, 250 г кайма смес, 1 филия хляб, 150 г гъби, 150 г шунка, 150 г кашкавал; за панировката – 2 с.л. брашно, 2 яйца, 1 ч.ч. олио; за соса -1 с.л. брашно, 1 к.ч. бяло вино, 1 к.ч. вода, сол и черен пипер на вкус.
Приготвяне в 5 стъпки:
1. Филето разрежете на 6-8 порции. Всяко парче изтънете с дървен чук за месо и го овкусете със сол и черен пипер.
2. Гъбите сварете, хляба накиснете в хладка вода, лука настържете с едро ренде и го смесете с каймата. Прибавете отцедените и наситнени гъби, настъргания кашкавал и нарязаната наситно шунка. Омесете и разделете сместа на 6-8 порции, колкото са филетата.
3. Разпределете плънката върху всяко изтънено филе. Навийте на стегнати рулца, притиснете и заострете краищата им. Омотайте вретената с конец.
4. Всяко вретено потапяйте последователно в брашно, разбитите яйца, отново в брашно и пържете до златисто в предварително загрятото олио.
5. Запържените рула прехвърлете в подходяща дълбока тава с капак, залейте ги с водата и виното, захлупете ги. Печете 30 мин. в загрята до 200 градуса фурна. По желание може да сгъстите соса от печенето с брашно и да го поднесете с вретената.