Храната помага да се справите с температурния стрес от променливото време
Температурните колебания във времето навън са стрес за организма
Той се нуждае от поне 3 седмици, за да се приспособи постепенно към факторите на околната среда. Когато ги няма, защитните му сили отслабват.
При променливо време можете да противодействате на стреса, като осигурите на организма храна, богата на т.нар. адаптогени, биологично активни вещества.
Силни адаптогени са зеленият чай и билковите настойки от черен бъз, ехинацея, лайка, мента, мащерка.
Диетолозите препоръчват да избягвате свръхмазната храна, а да предпочитате високобелтьчна. Особено ценни са киселото мляко, което съдържа пробиотици, и изварата. Те повишават имунната защита на червата и черния дроб. Пробиотици има и в домашно направените туршии и кисело зеле.
Препоръчва се риба, богата на омега 3 мастни киселини. Яйцата пък добавят витамин D, а ябълките и цитрусовите плодове – витамин С. Лукът трябва да присъства в менюто заради фитонцидите в него.
С храната е много важно да се набавят селен, цинк и магнезий
Когато селенът не достига, настъпва срив в имунната система и организмът става по-уязвим за вируси. Микроелементът се съдържа в покълналата пшеница, в пълнозърнените продукти, морските дарове и морската сол.
Свинското и телешко месо, яйченият жълтък са богати на селен, но термичната обработка намалява наполовина неговото количество. Сред растителните храни, богати на селен, са доматите, чесънът, царевицата, кокосовите и бразилските орехи.
При липса на достатъчно магнезий се наблюдават хронична умора, виене на свят, главоболие, загуба на апетит. Той е антистресов елемент поради свойството да регулира силата на реакцията на организма към външна агресия -студ, кавга, внезапен силен шум и т.н. Препоръчителни са поне 350 мг дневно.
Тъмните листни зеленчуци като спанак, зеле и маруля, пълнозърнестите храни като пшеница и булгур, боб, леща, нахут, грах, тиквени семки, сусам, бадеми, кашу, фъстъци, орехи, сушени плодове, черен шоколад са с високо съдържание на магнезий. Рибата също е отличен източник. Киселото мляко, козето сирене, моцарелата съдържат значителни количества от важния минерал, който участва в повече от 300 биохимични реакции.