Вредно ли е за здравето незалепващото покритие?
Производителите са пуснали на пазара първия съд с незалепващо покритие преди половин век, но дебатът за опасността от това не спират до наши дни
Съдовете за готвене с незалепващо покритие спечелиха популярност поради своята лекота и удобство на употреба.
Но почти веднага в пресата се появиха статии за опасностите от незалепващия ефект на тефлоновото покритие. Дори и сега, не съществуват официални и надеждни данни, които биха доказали, че тези ястия са безвредни или колко вреда може да предизвика за здравето използването на незалепващо покритие.
Според производителите, при производството на тефлон вече не се използва перфлуороктанова киселина, която е е канцерогенна. Но в началото не е било така и при използване на съдове с тефлоново покритие се е освобождавала част от отровното вещество. Днес тази опасност е ликвидирана.
Между другото, всички съдове за готвене с незалепващо покритие имат ограничаване на температурата, което е написано в инструкциите за употреба. Над тази температура, покритието губи своите незалепващи свойства
Незалепващите тигани не са подходящи за пържене на месо или риба до златисто кафяво, тъй като за да се получи то, температурата трябва да е по-висока. При керамичните съдове са налице същите условия – спазва ли се указаната температура, ползването е безопасно. Над позволената от производителите температура покритието губи своите свойства.
До този момент все още няма точни данни дали е вредно, незалепващото покритие. Но когато купувате трябва да разгледате инструкциите на производителя и стриктно да ги спазвате, в противен случай хем ще вредите на здравето си, хем ще хвърлите пари на вятъра.