Устните ми са напукани! Защо?
Устните са покрити с тънък, прозрачен слой кожна тъкан
Под него има богато снабдени с кръв мускули с множество нервни окончания. Нашите устни са чувствителни на това, което става в организма и във външната среда. Реагират на промени във влажността, температурата на въздуха и на тялото, както и на съдържанието на вода в него.
Ето някои от най-честите причини за напукване
Минусови температури и силен вятър през есента и зимата могат да напукат устните, дори да ги разкървавят. Срещу това се ползват мазила за устни на восъчна или вазелинова основа. Така се запазва вътрешната им топлина, а се подхранва и самата кожа.
При стрес мнозина несъзнателно хапят устни до кръв, други късат кожички от тях с нокти или със зъби, трети ближат устните си.
Всички тези действия изтъняват най-горния слой на епидермиса им. И устните стават по-уязвими на вредни въздействия като екстремни температури или дехидратация. По-тревожните хора с подобни навици могат да ползват кремове за устни. Така ще възпрепятстват хапенето.
Когато организмът губи вода, всички тъкани страдат. Кожата вече не е опъната и това личи първо по устните. Те се напукват.
Бебетата и малките деца са по-податливи на дехидратация. При тях тя е по-бърза и по-опасна. Може да настъпи и при грешки в хранителния режим.
Може да се напукат и от сух и горещ въздух. Това може да се получи в домовете през зимата. Парното работи, в стаите е топло и въздухът се изсушава.
Ако сте алергични към някои съставки на червилото, устните ви може да се напукат. Погрешно е схващането, че червилото действа като защитния вазелин. Ако въздухът е много студен или много горещ, устните ще се напукат дори повече, отколкото ако са без червило, пише „Живот без рак“. При остри заболявания -грип, пневмонии и др., които протичат с трескави състояния, се вдига висока температура.
Температурата обезводнява. Затова болният трябва постоянно да приема течности, докато се лекува.