https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

Универсалният невен и неговата сила

0

Оранжево-жълтият невен заема едно универсално и значително място сред родните лековити растения. Известен е сред народа и с името магдаленско цвете, дъждовно цвете и мъртвешко цвете. Зачислява се към растенията с мощна сила, помагащо даже и при такива сериозни болести като рак и ракоподобни язви. Среща се в много градини по селата, понякога и по сметища в диво състояние.

Народната медицина го прилага и събира заедно с цветовете, стъблата и листата за множество мехлеми, лекове, дори екстракти. Условието е обаче да бъдат брани само при силно слънце, защото именно тогава силата им е най-голяма. Може да се берат и до късна есен пресни от градината, стига обаче да не ги е хванала маната.

На външен вид невенът много прилича на арниката, но за разлика от нея има много повече лечебни свойства. Арниката се прилага вътрешно, но само под строг лекарски контрол, тъй като при сърдечно болни чаят от нея може повече да навреди, отколкото да помогне, докато чаят от невен е безвреден.

piite-chai-ot-neven-sreshu-mestrualni-stomashni-bolki-framarМехлем от невен е и чудесно средство срещу страдащите от гъбички по краката, а много народни лечители смятат, че слънчевото цвете е и най-важното лечебно средство при рак, когато вече операцията е немислима. Тогава се препоръчва да се пие чай от невен за доста продължителен период от време. И при рак на кожата с много голям успех, може да се използва прясно изцеденият сок от невен. Пак с пресен сок от цветето, ако се маже дълго време кървав белег, то той изчезва без следа. Същото се отнася и за пигментация и старчески петна. По този начин могат да се отстранят и грапави, ракоподобни кожни петна.

Вътрешно билката се прилага единствено под формата на чай и помага при заболявания на стомашния и чревния канал, както и при спазми и язви на стомаха, при възпалено дебело черво, водянка и пикаене на кръв. Този чай е чудесен помощник и при вирусни заболявания и бактериални екскременти.

Рецепти с невен:

Запарка за чай: Взема се препълнена чаена лъжичка от билката и се попарва в 1/4 литър завряла вода, след което се оставя да покисне малко.
Бани на половината тяло: Четири препълнени шепи пресни или 100 г изсушени билки за една баня.
Тинктура: Вземат се шепа цветове и се накисват в литър чиста ракия, след което бутилката се оставя на слънце за 14 дни или при 20 градуса.
Мехлем: Вземат се 4 шепи от билката – цвят, стъбла и листа, и се нарязват на дребно. Загрява се 500 грама свинска мас като за пържене, след което се изсипва нарязаният невен. Попържва се малко, като постоянно се бърка, след което се сваля от котлона. Покрийте съда и оставете един ден да престои. Съдът се покрива и се оставя така да престои един ден. На следващия ден се затопля леко сместа, после се филтрира през ленена кърпа и се насипва в предварително приготвени, чисти съдчета.
Пресен сок: Листа, дръжки и цветове се измиват и както са мокри, се изстискват в сокоизстисквачка.

Comments

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.