Умните лекарства ни правят по-тъпи
Умните лекарства, които всеки от нас взима от време на време, а учениците и студентите предпочитат по-често по време на сесии и изпити, имат неочакван страничен ефект
Според статистиката, всеки пети ученик или студент, надявайки се да подобри шансовете си за успех на изпита, приема така наречените „умни лекарства“ (лекарства, които стимулират дейността на мозъка). Те включват веществото модафинил, което помага на учащите, студентите и хора, които се занимават с умствен труд, да се справят със сънливостта. Смята се, че това вещество подобрява концентрацията, подобрява паметта с 10% и има положителен ефекта върху способността за учене и помнене. Въпреки това, тези лекарства, които съдържат модафинил, имат и странични ефекти, включително главоболие, раздразнителност, нерационално поведение, повръщане, тремор, сърцебиене и нарушения на съня, пише The Daily Mail .
Учени от Университета в Нотингам провели проучване, за да разберат как всъщност модафинила се отразява на производителността и способността за учене, помнене и пренастройка на мозъка. В него са участвали 32-ма здрави млади хора, приемащи лекарството. На тези 32-ма доброволци от контролната група лекарите дали плацебо, като им казали, че това е „умното хапче“, което те така или иначе вземат. След известно време били направени невропсихологични тестове, с които изследователите оценили бързината и точността на участниците върху реакцията и продуктивността им.
Оказа се, че модафинила увеличава времето за реакция и потиска творческата мислъл. Въпреки това, той е помогнал да се намери творчески подход към проблема на тези, които първоначално са имали трудности с иновативното мислене. Изследователите заключават, че модафинила увеличава производителността на по-малко способните студенти, но намалява производителността на онези, които се учат добре и са природно интелигентни. Изследователите смятат, че ако човек е достатъчно способен, не е нужно да подобрява своите резултати с помощта на лекарства. Те препоръчват вместо „умните лекарства“ да се използва комуникация с други хора, здравословна диета и медитация. Всичко това има положителен ефект върху когнитивните функции на мозъка.