https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

Учени от САЩ твърдят: Инфекциите са и полезни

0

Инфекциите са и полезни, защото могат да накарат организма да се защитава сам. Така няма да е необходима намесата на силни лекарства

инфекциите са и полезни
Учени от САЩ твърдят: Инфекциите са и полезни

Инфекциите са и полезни, защото имунната система става по-силна и по-лесно разпознава лошите бактерии.

Постоянното присъствие на патогенни бактерии в човешкия организъм му носи и полза. То стимулира укрепването на неговите защитни сили и гарантира по-бързата им реакция при бъдещи инфекции. До този извод са стигнали учени от Медицинския колеж към Вашингтонския университет в САЩ. Резултатите от проучването им са публикувани в сп.“Proceedings of the National Academy of.Sciences“.

След като премине острата фаза на някои инфекциозни заболявания, в организма още дълго време остават неголеми популации от бактерии и вируси, които са ги причинили, и са готови отново да атакуват.

Авторите на проучването са наблюдавали причинителя на лайшманиоза – инфекциозно заболяване, което предизвикват организми от рода Leishmania, предавани от човек на човек след ухапване от насекоми. Обикновено се твърди, че заразяването е възможно само веднъж, т.е. след инфекцията остава продължителен имунитет.

Изследвайки заразени с Leishmania мишки, учените забелязали, че паразитите се заселват директно в имунните клетки,
чиято работа всъщност е да ги унищожава

Това обаче не се случва – загиват само част от микробите, а другите си остават и дори се размножават дотолкова, доколкото им позволява имунната система. Когато учените чистели тотално организма на мишките от Leishmania, това правело животните уязвими при нова среща с паразита.

Специалистите предполагат, че оцеляването на част от бактериите е в основата на създавания продължителен имунитет. „Изглежда нашата имунна памет има нужда от редовно напомняне – коментира Майкъл Мандъл. – Докато микробите се размножават и загиват, имунната система бива непрекъснато стимулирана, което я поддържа в добра кондиция и постоянна готовност за отблъскване на нови агенти отвън.“

Мандъл и неговите колеги смятат, че получените резултати могат да променят подхода към ваксините. В някои случаи е по-полезно да се използва жива ваксина, поддържаща в организма ниво на микроби, което е безопасно за здравето, но в достатъчна степен тренира защитните реакции.

Comments

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.