Студените ръце не винаги са сигнал за болестта на Рейно

Family warm up hands over electric heater
Болестта на Рейно трябва да се диагностицира от специалист, а не да се правят предположения. Студените ръце и крака сигнализират и за други болести
Зимата си отиде, а продължавате сутрин и вечер да си търсите ръкавиците и вълнените чорапи, за да се сгреете.
Ръцете и краката на много хора са постоянно студени. Обикновено причината е в лоша циркулация на кръвта, макар че правилото не е универсално.
Самоуспокоението, че лошото оросяване на крайниците не е болка за умиране, може да ви струва пропуснато време за лечение.
Кожата поддържа комфортната за нея температура благодарение на кръвоносните съдове, които разпространяват топлата и богата на кислород кръв в цялото тяло. Когато градусите на околната среда падат, сензорните рецептори в кожата сигнализират мозъка да стесни кръвоносните съдове. Така се пропускат по-малки количества кръв към кожата с цел ценната топлина да се съхрани във вътрешността на тялото си, където са по-чувствителните към студа органи. При някои хора вазоконстрикцията, като научно се нарича този процес на свиване и разширяване, може да се задейства от най-малките промени в термометъра. Този тип реакция е по-честа при жените.
Отчасти се дължи на по-голямото количество на хормона естроген, но е свързана и с дебелината на кожата и други структурни различия между двата пола.
Когато обаче студът в пръстите е прекалено мъчителен или изненадващ за сезона, това може да е белег за болестта на Рейно. Малко позната нейна особеност е, че мръзненето се появава и по време на стрес на фона на прилични температури.
При болестта на Рейно кръвообращението е не просто затруднено, а патологично променено
Ръцете, краката и особено пръстите им, носът и ушите изтръпват, побеляват или дори посиняват от студ. В зависимост от тежестта на симптомите лечението варира от носенето на ръкавици и чорапи дори в преходните сезони до лекарствени терапии за разширяване на кръвоносните съдове.
Студените ръце може да съпътстват и дефицита на желязо и на витамин В12 -важно вещество, без което
се стига до тежки неврологични проблеми.
Побеляването на крайниците е симптом и при хипотиреоидизъм (понижена функция на щитовидната жлеза), лупус, диабет, анемия.
Задължително е да обсъдите с лекар оплакванията си. Той ще прецени дали са просто изява на зиморничавост, която може да се повлияе с общодостъпни витамини и минерали. Или пък ще ви изпрати на изследвания за отхвърляне или потвърждаване на заболявания, които изискват истинска терапия.