Стоматит – една болест, много проявления
Стоматит е името на заболявания на устната лигавица
Характеризира се с появата на язви (афти) в устата. Понякога се появява и при остри инфекции, като морбили или скарлатина, някои заболявания на кожата и кръвта, авитаминоза. Въпреки това, това заболяване може да започне в резултат на химическо въздействие върху лигавицата на устата, например при контакт с киселини и основи, които се съдържат в препаратите за почистване.
Понякога причината за стоматит става и консумацията на прекалено гореща храна, лоша хигиена, както и дългосрочната употреба на лекарства, включително антибиотици.
Изобщо, повечето от всички нововъзникващи инфекциозни заболявания могат да причинят стоматит. Те са причинени от бактерии, които обикновено се намират на повърхността на лигавицата и са активни. Необходимо е да се отслаби тялото (от заболяване или липса на витамини и т.н.) и тези микроорганизми атакуват.
Да приемем, че заболяването стоматит не е сериозно, но това не означава, че трябва да го оставим да мине от самосебе си. Няколко афти или обрива – какво толкова! Но при децата стоматита протича и с висока температура. При по-тежките случаи на стоматит е трудно да се яде и да пие, забелязва се и забележимо подуване на лимфните възли, и общото състояние на човек започва да става значително по-лошо.
На вътрешната повърхност на бузите и устните се появява болезнен обрив (афти, ерозии, язви). Херпесни стоматитни рани могат да се появят върху кожата около устата. При гъбичния стоматит устата е обхваната от слизестата обвивка, подобна на кисело мляко.
Ако забележите при признаци на стоматит, идете на лекар. За лечение на млечница в устата лекарят обикновено назначава специални лекарства – салицилати, както и антихистамини, съветва добре изплакване или напояване на устата с разтвор на водороден пероксид (обикновено, 1 супена лъжица на 3% разтвор на чаша вода) или 1% разтвор разтвор на натриев хидрогенкарбонат. За лечение на определени стоматит могат да се ползват и антивирусни препарати.
Освен това е важно да се справите не само с лечението на стоматит, но също така неговото предотвратяване – отстраняване огнища на хронично възпаление и хигиена на устната кухина.
Ако имате стоматит или вече сте го излекували, след лечение, не забравяйте да смените четката си за зъби!