Лечебни стайни цветя, които има голяма полза за здравето

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Тези красиви стайни цветя помагат при болести, даряват здраве и красота. Научете как и за какво да ги ползвате правилно

Има стайни цветя, които освен красота даряват и здраве. Ето три стайни цветя, които може да ползвате при различни заболявания.
Примула (Primula)
Това дребно, непретенциозно растение с красиви цветове е в няколко разновидности. От тях най-лечебно е растящото и у нас Primula veries, и то най-вече при цъфтежа напролет. Използват се листата и корените. Съдържат сапонини, флавониди, корнитоиди, аскорбинова киселина. В медицината се прилага като отхранващо средство, срещу спазми и като успокоително. В Германия пият чай от сушени цветове на примула за укрепване на нервната система. От младите листенца става салата с олио, оцет и настърган кромид, а след узряването им ги използват като подправка.
Сварени в мляко корени от примула се дават при треска и обща слабост. Листата се запарват за чай при авитаминоза. Изсушени на прах, служат и като готварска подправка на руската трапеза.
Зебрина (Zebrina pendula)
Стайно цвете, известно в цяла Южна Америка като лечебно. Родината му е там, но то вече се е „заселило“ в Европа. Тамошната народна медицина използва листата. В Куба ги дават при колити и диарии, метеоризъм и храчене на кръв. Нарязани, се налагат върху мазоли и при някои тумори. Във Венецуела пък препоръчват листата за сваляне на кръвната захар при диабет. В Гватемала предписват отвара от тях при маточни кръвоизливи. В Коста Рика използват отварата при лицева невралгия. В Ямайка с нея лекуват простуда и дори туберкулоза.
Гардения (Gardenia)
Това удивително красиво растение има големи бели или розови цветове със силен аромат. Носи името на американката А. Гардения (1736-1791), последователка на Карл Линей. От този род има към 200 храстовидни и дървесни вида в горите на Азия и Африка. Много разпространена е Жас-миновидната гардения, или Gardenia
Растението съдържа гликозида кроциин, който подпомага жлъчката. Екстракти от плодовете му повишават артериалното налягане. В народната медицина от плодовете и корените се правят отвари срещу грип, дизентерия и хепатит. Отварата сваля температурата и е средство срещу възпаление. В Индия, Китай и Корея с отвара на листата лекуват болести на стомашно-чревния тракт, но и на белите дробове и бъбреците.