https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

Скрити въглехидрати вдигат нивото на кръвната захар

0

Нивата на кръвната захар могат да се държат в граница, като се подбира правилната храна

 

кръвната захар
Скрити въглехидрати вдигат нивото на кръвната захар

Нишестето (царевица, ориз, пшеница, картофи), сладките, мазните и пикантните продукти вдигат нивата на глюкозата. Това не означава да ги изключите напълно от менюто си. По-важно е да ги разпределяте на малки порции през целия ден, за да поддържате стабилно нивото на кръвната захар.

Глюкозата може има високи стойности след чаша кафе, дори то да не е подсладено. Виновен е кофеина, който се съдържа също в черния и зеления чай, енергийните напитки. Реакциите при всеки човек са индивидуални, затова бъдете нащрек и вижте как ви се отразяват тези напитки. Имайте предвид, че на етикета на някои продукти може да пише „без захар“, но въпреки това консумацията да повишава стойностите на глюкозата. Обърнете внимание какво е количеството на общите въглехидрати, тъй като ефектът вероятно се дължи на тях.

От значение е участието на захарните алкохоли сорбитол и ксилитол. Тяхната сладост има по-малко въглехидрати от захарта, но все пак са в състояние да вдигнат нивото на глюкозата.

Въздържайте се от специалитетите на китайската кухня. Проблемът не е само в белия ориз, а и в мазнината. Съчетанието от въглехидрати и мазнини покачва кръвната захар. Така е и с пържените картофи и други храни с подобна комбинация.

Пазете се от дехидратация – тя повишава концентрацията на кръвната захар. Предпочитайте вода пред газирани напитки и сокове. Пийте 6-8 чаши на ден, за да си осигурите нормално ниво на глюкозата.
Когато човек се намира под стрес, тялото произвежда хормони, които вдигат кръвната захар. Научете се да изпускате парата с упражнения с дълбоко дишане – може да ги изпълнявате и на работното място.
Плодовете, макар и сладки на вкус, не бива да се изключват от хранителния режим. Въглехидратите в тях се отнасят към т.нар. бавни захари. Фруктозата (плодовата захар) първо достига до черния дроб, където се превръща в глюкоза, и едва тогава, попадайки в кръвта, увеличава кръвната захар. Този процес изисква време и затова плодовете увеличават глюкозата по-бавно в сравнение с бялата захар. Освен това целулозата и фибрите забавят резорбцията на въглехидратите. По тази причина е
препоръчително ябълките и крушите да не се белят, а да се ядат с корите. Специалистите твърдят, че върху нивото на глюкозата киселите и сладките плодове влияят по един и същи начин, тъй като съдържат приблизително еднакво количество въглехидрати. Внимавайте със сушените -3 фурми доставят 15 г въглехидрати.

Comments

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.