Кои са най-полезните храни за този сезон?

В храненето ви през студения сезон обезателно трябва да са включени „горещи“ подправки
Това са канела, джинджифил, куркума, и зеленчуци – лук и чесън. Канелата притежава сгряващо действие, подобрява работата на бъбреците и храносмилателната система. Използва се в печива и кексове, в горещи напитки – като пунш и глинтвайн, и прекрасно се съчетава с овче, свинско и кокоше месо.
На децата е полезно да се дава през този сезон горещо мляко с канела и мед вечер за добър сън.
Сушеният джинджифил разпалва нашия вътрешен огън и усилва кипенето на „супата“. Той помага при вяло храносмилане, лош апетит, гадене, диария, метеоризъм, кашлица. Чаят от джинджифил е полезен, ако постоянно имате студени ръце и крака.
Джинджифилът придава изтънчен вкус на супите, особено на зеленчуковите, и на бульоните от птици. Той подобрява вкуса на печеното свинско, патицата, зеленчуковото рагу, фаршированите зеленчуци, гъбените блюда. Джинджифилът, както и канелата, трябва да се употребяват предпазливо при повишена температура, бременност и кръвотечения.
Куркумата влияе благотворно върху стомаха, жлъчния мехур и бъбреците. Благодарение на съдържанието в нея на оцветителя куркумин блюдата придобиват приятен златисто-оран-жев цвят и изглеждат много апетитно, което се отразява благоприятно на отделянето на стомашен сок. Куркума се добавя в месни, рибни и зеленчукови ястия. В малки количества тя подобрява аромата на сладкарските изделия и маринатите. Добре се съчетава с кокоши бульон и блюда от птици.
Жен-шенът е силно тонизиращо средство. Той увеличава енергията, подобрява храносмилането и работата на дихателната система, помага на организма да се бори с хроничната умора. Употребява се или във вид на спиртна настойка, или във вид на чай. Препаратите от жен-шен не бива да се пият при простуда или грип, особено с повишена температура. Не трябва да се употребява и от хипертоници.