https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

Какво трябва да бъде храненето при ревматични оплаквания

0

Тази статия е едно здравословно предложение за лечебна диета при ревматични оплаквания

revnatichni oplakvaniya
Балансираното хранене е много важно при наличието на ревматични заболявания. Успоредно с провеждането на назначената от лекар терапия е добре да се избягват храни, които могат да предизвикат прекомерно повишаване на пикочната и млечната киселини -соята и соевите продукти, сладкарските изделия, колбасите и червеното месо.

Препоръчително е да се пият около 2 л течности дневно – негазирана минерална вода, неподсладени билкови чайове, натурални сокове от плодове и зеленчуци. Особено полезни са доматеният и морковеният сок.

За облекчаване на ревматичните оплаквания лекарите обикновено изписват салицилова киселина, която има противовъзпалително и болкоуспокояващо действие. Тя обаче дразни стомаха и е по-щадящо да си я набавяте чрез пресни или сушени сини сливи, чушки, тиквички. Отличен източник на салицилова киселина е върбовата кора. Бихте могли да си приготвите лечебен чай, като си купите билката от аптеката. 1 ч.л. ситно нарязана върбова кора добавете към 2 ч.ч. вряща вода. Варете 5 мин. на тих огън и прецедете. Пийте няколко пъти дневно по 1 кафена чашка. Друг вариант е 1 ч.л. билка да добавите към 250 мл хладка вода. Загрейте на бавен огън до кипване. Пийте по 2 чаши през деня. При много хора, страдащи от ревматични заболявания, се откриват високи стойности на мед и желязо. Затова важна роля се пада на аминокиселината хистидин, която отстранява излишните метали от организма. Тя се съдържа в ориза и овеса.

Доказано е, че достатъчното количество цинк намалява риска от развитие на ревматоиден артрит и ревматични оплаквания, а недостигът му повишава опасността от възникване на възпалителни процеси в съединителната тъкан, както и от ревматизъм. За да си осигурите достатъчно цинк, включете в менюто си броколи, тиква и тиквено семе, фъстъци, пълнозърнести храни.

За облекчаване на болките и възстановяване гъвкавостта на ставите помага витамин ВЗ, който се съдържа в зелените листни зеленчуци, рибата, фъстъците. Рибата е източник и на ценните омега-3 мастни киселини, намаляващи възпаленията при ревматоиден артрит. За запазване гъвкавостта на ставите допринася и силицият, който в по-големи количества се съдържа в храните, богати на растителни влакна.

Comments

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.