Билкови рецепти за градски хора – прочистват, освежават, възстановяват!
Ако живеете в град и дишате замърсен въздух всеки ден и се оплаквате от запек, направете тези рецепти
Замърсеният въздух вреди не само на белите дробове. Пребиването в замърсена среда един или два месеца е достатъчно, за да увеличи риска от диабет, сочи ново американско проучване. Специалистите уточняват, че това важи особено за хората с наднормено тегло.
Експертите са изследвали повече от 1000 американци в Южна Калифорния и са установили, че краткосрочното излагане на замърсен въздух покачва риска от по-високи нива на холестерол и нарушена обработка на кръвната захар – основни фактори за развитието на диабет. Научните изследвания продължават в търсене на категорични доказателства. Водещият експерт д-р Франк Джилиланд допуска, че мръсният въздух причинява възпаление в организма и то задейства верижна реакция, в резултат на която се затруднява обработването на глюкозата в кръвта.
Основните замърсители на атмосферата са азотни оксиди, серен диоксид, оловни аерозоли, амоняк, фенол, сероводород. Отделят се от автомобилите, фабриките и заводите. Отдавна е установено, че увреждат белите дробове. Наскоро се установи и друго: някои частици, съдържащи прах, дим и сажди, са толкова миниатюрни, че могат да навлязат в кръвния поток и да повишат риска от сърдечносъдови заболявания.
Специалистите съветват хората, живеещи в големите градовете и на други места с лошо качество на въздуха, да вземат предпазни мерки. Например да ограничат упражненията на открито и карането на колело в часове на деня с най-засилен трафик.
Съветът на лекарите е да бъдем умерени на трапезата, но се случва човек да прехвърли мярката. В резултат на това се затруднява храносмилането и се появява усещане за тежест, подуване и стомашен дискомфорт. Ако често или инцидентно имате такива оплаквания, билкови чайове ще ви помогнат да се почувствате по-добре, като съдействат за по-ефективната работа на червата.
Пригответе си смес от две части листа от мента, една част плодове от резене и две части корени от валериана. Вземете 2 с.л. и ги залейте с 1 ч.л. вряща вода. Запарвайте 20 мин. и прецедете. Този ароматен чай пийте 3 пъти на ден.
Подобно действие има и следващата рецепта, но за нея са ви необходими повече билки. Вземете 2 части цвят от лайка, 2 части листа от мента, 3 части плодове от копър, 2 части ким и една част корени от валериана. Разбъркайте и гребнете 2 с.л. Залейте ги с 1 ч.ч. вряща вода. Запарвайте 20 мин. и прецедете. Предимството на тази рецепта е, че чаят се пие веднъж дневно, обикновено сутрин.
Само вечер може да приемате друга полезна запарка. Смесете в съотношение 1:1 цвят от лайка и цвят от риган. 2 с.л. от билковия микс залейте с 1 ч.ч. вряща вода. Запарвайте 10 мин. и прецедете.
Ако обикновено нямате проблеми с храносмилането, инцидентно може да ползвате отвара от 3 части кора от зърнастец, 2 части листа от мента, 3 части листа от коприва, 1 част корени от блатен аир и 1 част корени от валериана. 2 с.л. от сместа се варят 1
0 мин. в 2 ч.ч. вода. Прецежда се и се пие при нужда.