https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

Разумното сърце: как най-важния орган в тялото влияе върху здравето

0

Човешкото сърце е един невероятен феномен на природата

сърце

Днес някои от най-авангардните изследвания в областта на сърцето се провеждат в Института за математика на сърцето (Institute of HeartMath –
HM) в Бълдър Грик, щата Калифорния. В своя труд „Обяснение на математиката на сърцето“ основателят на института д-р Док Чайлдре и неговият съавтор Ховард Мартин правят дързък опит да надникнат в дълбините на неговата връзка с ума, тялото и духа. Те представят поразителна информация за това, че всеки удар на нашето сърце пренася сложни послания, въздействащи върху емоции, физическото ни здраве и качеството на живота ни.

Специалистът в областта на неврологията д-р Дж. А. Армър прави потресаващо откритие: сърцето притежава собствен вътрешен мозък и нервна система. А физиолози от Изследователския институт „Фелс“ (Fels Research Institute) доказват, че главният мозък послушно се подчинява на посланията, постъпващи от „сърдечния мозък“.

Док Чайлдре и колегите му от Института по математика на сърцето установяват способността на сърцето „да мисли самостоятелно“. Целта им е да определят как сърцето влияе върху логиката и как въздейства върху поведението.

„Математиците на сърцето“ смятат, че този орган общува с мозъка и останалото тяло с помощта на четири биологически системи за комуникация.

Неврологичесна. По нервните канали импулсите достигат от сърцето до главния мозък и координиращата информация от мозъка се приема по същите пътища. Осъществява се е двупосочна връзка.

Биофизическа. Импулсите се предават с вълната на кръвното налягане. С всеки удар сърцето създава вълна, която тласка кръвта по вените и артериите, и тогава се регистрира електрическа активност на главния мозък, която е синхронна с измененията във вълната на кръвното налягане.

Биохимическа или хормонална. През 1983 г. сърцето е поставено в категорията на хормоналните жлези. То произвежда няколко хормона. Един от тях, наречен пептид на предсърдието, снижава секретирането на хормона на стреса – кортизол. Сърцето изработва и окситоцин – знаменития „хормон на любовта“, който се появява, когато човек се намира в състояние на влюбеност. Окситоцинът също се изработва в главния мозък, но за това способства сърцето.

Електромагнитна. Сърцето е особено силен източник на електричество в нашето тяло, 40 – 60 пъти по-мощен от главния мозък. Именно това измерва електрокарди-ограмата. Следователно сърцето ни произвежда биоелектричество и то прониква във всяка клетка на тялото ни.

Обширните изследвания на института водят до публикуването на няколко труда в такива медицински списания като The American Journal of Cardiology („Американско списание по кардиология“), Stress Medicine („Медицина на стреса“) м Integrative Physiological and Behavioral Science („Наука за целостта на физиологията и поведението“).

Comments

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.