https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

Разширени вени – колко опасни могат да бъдат?

0

111111

Лекарите наричат разширените вени болестта на съвременния човек. Дълго седене пред компютъра в офиса или вкъщи, липса на движение, приемане на малко течности – това са само част от причините в един момент по краката ви да се появят червени или сини „мрежички”. В началото не им обръщате внимание, но в един момент те могат да бъдат изключително опасни.

Когато не се движим достатъчно, кръвта циркулира по-бавно в тялото ни, получава се застой и съдовете не издържат.

Варикоза или варикозно разширяване на вените е заболяване, което се съпътства с изтъняване на венозната стена и образуване на възли по краката. С възрастта или напредване на заболяването се появява болка и неприятно усещане за тежест.

Ярките розови, лилави или сини „съзвездия” от вени на кожата са първия признак за варикозното разширение. След това започва уплътняване, а вените изглеждат „издути”. Краката започват да отичат.

Варикозата е една от най-често срещаните болести на съдовата система – от нея страдат около 10% от хората. Лекарите смятат, че това е повече женска, отколкото мъжка болест.

Варикозата засяга долните части на тялото, при някои жени обаче могат да се появят и разширени вени на таза. Характеризират се с непостоянна болка предимно през нощта, която се увеличава в периода на менструация.

Болката може да се засили и при физическо натоварване.

Усложненията са опасни, с течение на времето се появяват рани по кожата и екземи. Най-опасното усложнение е тромбофлебита – във вената се появява съсирек. В началото той е прикрепен за стената й, но при раздвижване може да се откъсне и да попадне в белия дроб или сърцето. Тогава болният получава белодробна емболия или инфаркт и най-често изходът е фатален.

Как да лекуваме разширените вени? В повечето случаи единственият възможен начин е операцията. У нас вече се прилагат и съвременните методи на лазерно лечение. Разбира се, има и различни медикаменти, които могат да забавят усложненията, най-често лекарите предписват препарати за разреждане на кръвта.

Друг метод е т. нар. компресираща терапия – болният носи ластични чорапи, които намаляват налягането на кръвоносните съдове.

Comments

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.