Стресът причинява масови психически заболявания

Историята познава много случаи на масови психически заболявания, които са причинили смъртта на голям брой хора

Независимо от усилията на изследователите човешката психика продължава да е една от най-загадъчните области на знанието
Едно от най-известните масови психически заболявания е наблюдавано през 1374 г. едновременно в няколко села по поречието на Рейн. Стотици жители дни наред излизат на улицата и танцуват, без да спят и да се хранят След няколко месеца заболяването спира, но случаи на „танцувална чума” се срещат още няколко пъти.
През 1518 г. мистериозното заболяване се наблюдава в Страсбург (също намиращ се край Рейн). Епидемията продължава няколко месеца и довежда до смъртта на няколко десетки души – от сърдечни пристъпи и изтощение. Болестта изчезва също така внезапно, както се и появява.
Учените наричат заболяването хореомания (от гр. choreia – „танц”, и mania „ страст”). През 1952 г. изследователят Юджин Бекман изказва версията, че причина за манията биха могли да са халюциногенни спори на плесен, образуваща се в непокълнала ръж, които след това попадат в хляба.
Съвременният професор Джон Уолър от Мичиганския университет предполага, че масовата истерия е предизвикана преди всичко от стрес. През Средновековието регионът на Рейн край Страсбург преживява тежки времена: години със слаба реколта се редуват с епидемии от проказа и шарка, хората умират от болести и глад.
В същото време в областта е популярна легендата за свети Вит — християнски мъченик, пред чиято статуя трябва да се танцува за здраве. Ако обаче човекът предизвика неудоволствието на светеца, той го кара да танцува отново и отново. Тоест според Джон Уолър хората подсъзнателно търсят в подобни танци спасение от смъртта.
ПСИХОЗАТА В ТАНГАНАЙКА
През зимата на 1962 г. в училище в Танганайка се наблюдава друг случай на масово психическо заболяване. Няколко момичета от селцето Кашаша започват безпричинно да се смеят. Заниманията са отменени и школото е затворено. За няколко дни масовата психоза се разпространява сред младежите и от съседните села.
Пострадалите са изследвани, но не са открити никакви аномалии, както и каквито и да било психотропни препарати. Причината за заболяването остава неизвестна.
ЖЕЛАНИЕ ЗА ПРЕМЕСТВАНЕ
Друго психическо заболяване, свойствено на младежите, е наречено от специалистите дромомания (от гр. dromos – „бягане”). Това влечение към скитничество е широко описано в художествената литература. Но понякога непреодолимото желание за приключения обхваща и възрастни. Специалистите успяват да класифицират и опишат признаците на болестта. Преди всичко човекът взема решение да смени местожителството си, в някои случаи дори става от масата, докато се храни, и тръгва на път. Друг характерен детайл на „възрастната” дромомания е пълната липса на подготовка – хората заминават без пари, документи и багаж.
Учените правят извода, че психическото заболяване е предизвикано от емоционален стрес, под чието въздействие човекът се стреми да промени пространството около себе си.
От 1400 г. в различни документи са зафиксирани случаи на неочаквано масово безумие сред монахини в манастирите. Свещениците са принудени да проведат обред по изгонване на бесовете.
Изучавайки възможните причини за колективното безумие на монахините, проф. Джон Уолър прави извода, че те са предизвикани от масовия стрес в съчетание с религиозен транс.
Става ясно, че непонятните психически заболявалия и епидемии най-често са свързани със стрес и с условията, в които живеят хората. Затова стремете се към позитив във всичко и нека ви отминат както тайнствените, така и известните заболявания.