Причините, поради които прекаляваме със забранените храни
Германски учени са стигнали до извода след редица проучвания, защо има храни, които не е възможно да се приемат в малки количества. Това са най-вече шоколада и чипса. И макар да сме свикнали да определяме това състояние като лакомия, всъщност за него си има съвсем научно, медицинско наименование – „хедонична хиперфагия“, казва германският учен д-р Тобиас Хох. Или това е научното наименование на яденето за удоволствие, а не поради нуждата от храната, като например при глад. „Това е преяждане за развлечение, което може да се случи почти на всеки в определен момент от живота му, а хроничната форма е ключов фактор за епидемията от наднормено тегло и затлъстяване“, обясни д-р Хох.
До крайните резултати се е стигнало след като екипът на д-р Хох са сканирали мозъците на мишки, ядящи чипс или пък смесица от мазнини и въглехидрати, плюс пелети. От трите разновидности на храните, мишките са се нахвърляли най-много на чипса, както са забелязали изследователите. И това въпреки факта, че смесицата между мазнина и въглехидрати да е съдържала същата калорийна стойност. Стандартните пелети били най-непопулярната храна.
Д-р Хох заявява, че донякъде ефектът от картофения чипс върху мозъка може да се обясни с факта, че съдържа мазнини и въглехидрати, които изпращат сигнали към мозъка. А тези сигнали са именно виновниците за прекаляването с висококалорични храни, които така ни тормозят през нашето съвремие и не ни позволяват да се отървем от излишните килограми. Снимки от магнитен резонанс показали, че центровете на наградата и пристрастяването в мозъка на мишките били най-активни, когато ядели чипс.