Пресипнал глас – струва ли си да се притесняваме?

Пеене с цяло гърло, пиене на ледена бира, ядене на много сладолед. От всичко това гласът си „отива“. Ако не вземе мерки, човек млъква за няколко дни

Пресипнал глас се появява поради физически или по биологични причини. Към първите се отнасят пеене, викане, продължително говорене -всичко, което пренапряга гласните струни (гласилките). Това се случва често на професионални певци, говорители, преподаватели. Алкохолните напитки и пушенето също правят гласните струни да загрубеят.
Емоционалното напрежение и стресът също може да предизвикат дрезгав глас. Според лекарите такъв е и гласът, който е толкова спаднал, че се е превърнал в шепот.
Следващата причина са болести на органи в областта на шията – щитовидна жлеза, ларинкс и др. Има и инфекции, които възпаляват лигавицата на ларинкса – вирусни или бактериални. В тези случаи се вдига температура, появява се кашлица, а диагнозата обикновено е ларингит.
Лечение се предприема, след като се изясни причината за дрезгавия глас. При всички случаи е нужен пълен покой за гласилките и ларинкса. Не бива да се шепне – при шепот гласните струни се напрягат доста повече, отколкото при говор. Ако има инфекция, се предписва антибиотик.
Освен с лекарства човек може да си помогне с някои домашни средства. Топъл чай с лимон, топло мляко с добавено малко масло или топъл сок от грозде (без захар) смекчават напрежението на гласилките и ги успокояват.
Добре действа и гаргара с настойка от невен и лайка. Тя се прави, като се залее по 1 с.л. от двете билки с 1 ч.ч. гореща вода и после се прецеди.
Може и да се диша парата от сварени намачкани картофи, които после се изяждат на пюре.
Едно сурово яйце на гладно също възвръща гласа.
Медът е изпитан лек срещу дрезгав глас. Ако има и кашлица, му се добавя счукан карамфил.