Ползите от отказаните цигари са…
![](https://i0.wp.com/zdrave24.com/wp-content/uploads/2013/06/tutun-cigara-pushach-pushene-dim-bgnes_a21b8a4008.jpg?fit=608%2C455&ssl=1)
Да се откажат цигарите не е никак лесно, особено ако с години наред сте свикнали да започвате деня си с кафе и цигара. А и когато волята липсва. Но ако още ви липсва пълна мотивация за това усилие, макар да знаете, че цигарите утъняват джоба и здравето ви, нека да видим защо си струва да ги спрете и какви са ползите от това. Хубавото е, че те настъпват почти веднага:
След 20 минути
Нормализират се кръвното и пулсът.
След 8 часа
Даже и годни наред да сте го трупали в организма си, само осем часа след спиране на цигарите, отровният въглероден окис спада до нормално равнище, а живото на кислорода в кръвта се повишава оптимално.
След 24 часа
Значително се намалява възможността да получите сърдечен удар.
След 48 часа
Започва процес по възстановяване на нервните окончания, започвате да възвръщате обонянието си и вкусовите възприятия. Съсирването на кръвта се нормализира.
След 72 часа
Дишането се нормалзиира, дихателните пътища се отпускат и вие започвате да дишате по-леко, в следствие на това се увеличава и обема на белите дробове, стихва хроничната кашлица, а дишането става по-дълбоко, усеща се прилив на енергия.
След 1-3 месеца
Кръвообръщанието вече се е подобрило, ерекцията става по-твърда, концентрацията на спермата значително се повишава при мъжете, вече ходите с по-голяма лекота, белите дробове функционират три пъти по-добре.
След 5 години
Двойно намалява рискът от рак на белите дробове, понижава се и рискът от преждевременно състаряване на кожата.
След 10 години
Рискът от рак на белите дробове спада до нормално ниво, клетките, които са били на предраково ниво, вече се заместват с нормални. Рискът от друг вид раково заболяване (на устата, гърлото, пикочния мехур) също спада до нормално равнище.
Трябват ли ви още мотиви, за да откажете вредния навик? Тогава помислете и за децата си, че ги подлагате на пасивно пушене, което е много по-опасно от активното. Близо 300 000 души всяка година си отиват именно от такъв вид пушене.