Покълналата пшеница: ползи за здравето

Покълналата пшеница не е новост, не е научно откритие; тя е използвана още в древността и е натрупан богат опит при нейното приложение за профилактика и лечение

Зърното на покълналата пшеница е дремещ организъм, в който под обвивката се съхранява своеобразна енергия за продължаване на рода. В момента на покълването природата дава най-ценното за храненето на новороденото младо растение, което съдържа: ензими, микроелементи и други ценни вещества. Използвайки пшеничени кълнове, ние употребяваме най-важната храна от природата.
Ето какво пише за покълналата пшеница изследователят Ени Уагмор
„Проведената 20-годишна експериментална работа напълно потвърждава ефективността на стимулиращото действие на пшеничените кълнове – този природен еликсир на живота – върху координацията на развитието на човешкия организъм във всяка възраст, върху организацията на обмяната на веществата и нервната система”.
А ето и заключението на учени и натуропати за ползата от употребата на покълнала пшеница
Покълнала пшеница регулира, възстановява и стабилизира правилното действие на жизненоважните функции на организма на всяка възраст;
подмладява и стабилизира всички системи на организма;
разгражда различни новообразувания -доброкачествени и злокачествени, полипи, фиброми;
обогатява кръвта с кислород;
повишава издръжливостта на организма към кислородната недостатъчност и към студа;
потушава различни инфекции и възпалителни процеси;
извежда от организма продуктите на жизнената дейност на клетките, отрови, излишния холестерин и други вредни вещества;
повишава имунитета;
възвръща остротата на зрението;
възстановява косите;
укрепва сърдечносъдовата система;
способства за активното дълголетие.
В търговската мрежа се продават и готови кълнове, но все пак усилието си струва да си ги приготвите сами.
За покълване се вземат 80 – 100 г пшеница, измива се под течаща вода 2-3 пъти. Семената се разстилат на слой 2 – 3 см дебелина в порцеланов или друг съд, заливат се с вода, така че горният слой едва да докосва повърхността на водата.
Покрива се с марля. Главното е да се осигури на зърната влага, въздух и топлина – до 22 градуса. След 24 – 30 часа пшеницата ще покълне. Когато кълновете станат с дължина 2-3 мм, пшеницата се измива отново. За по-удобна употреба може да се смели в месомелачка или кафемелачка.