Победете пролетната умора с ето тези ефикасни съвети

Пролетната умора може да мине неусетно, но може и да ни разболее

На 29 март преместваме часовниковите стрелки с час напред. От тази промяна губим един час сън, което за известен период обърква обичайния ни ритъм на живот и още повече задълбочава пролетната умора.
За да сверим биологичния си часовник с лятното време, трябва най-вече да привикнем с новото разписание на вечерното заспиване и сутрешното ставане. Адаптацията трае около 10-ина дена. В този период биоритмите сякаш изостават от астрономическото време. В обичайния за заспиване час човек все още се чувства бодър. Изморявайте се повече, за да влезете бързо в крак, съветват лекарите. Наблегнете на активното движение и спорт в този преходен период. Но избягвайте физическите занимания няколко часа преди да се отправите към леглото. Иначе рискувате да си навлечете повишена възбудимост и безсъние, а на сутринта – умора, раздразнителност и усещане за тежест. Предпазната мярка не важи за разходката на чист въздух. Два часа преди сън тя се отразява благотворно. А успокояващото и действие повишава устойчивостта на стрес. Осигурете си 7-8 часа сън. По-продължителният засилва усещането за отпадналост и апатия.
На вечеря се въздържайте от обилно хранене, предпочитайте по-леки ястия. Яжте поне 2 часа, преди да си легнете. Сутрин не пропускайте закуската. Дори да сте от хората, които обикновено минават без нея, направете усилия и хапнете нещо малко. Умереното хранене действа разсъняващо и енергизиращо. Ако нямате апетит, изпийте чаша хладка вода с резен лимон.
Преди да излезете за работа, вземете ободряващ душ. Може да приложете контрастна смяна на топла и студена вода – тя тонизира тялото и премахва отрицателната енергия. От полза са сутрешната гимнастика и дихателните упражнения на отворен прозорец.
Популярната поза свещ от системата йога е много подходяща за сънливи и уморени хора. Тя се прави от легнало положение, като тазът и краката се повдигат, а свитите в лактите ръце служат за опора на тялото. Стойката помага за връщането на венозна кръв от крайниците към сърцето и подобрява оросяването на мозъка. Упражнението е противопоказано при по-напреднали атеросклеротични процеси, при високо артериално налягане и повишено вътреочно налягане.
Добър ободряващ ефект има точковият масаж на средната част на кутрето на дясната ръка.