По какъв начин молитвата влияе на физическото тяло?

Молитвата на вярващите е явление, което все повече интересува учените. Оказа се, че молитвата влияе на тялото по един особен, непознат досега начин
На науката са известни три състояния на съзнанието – бодърстване, бърз сън и бавен сън. Но според специалистите съществува и четвърто състояние…
Специалисти от лабораторията по психо-физиология на санктпетербургския институт „Бехтерев“ правят глобално изследване с цел да установят променя ли се работата на мозъка по време на молитва. Експериментът се ръководи от доктора на биологическите науки Валерий Слезин, който извършва повече от 200 електроенцефалограми на главния мозък на хора, принадлежащи към различни конфесии и с различен социален статус. След като изучава получените данни Слезин прави извода, че по време на дълбока молитва кората на мозъка сякаш изключва. Възприемането на информацията от човека се извършва откъснато от мисловните процеси. Изследователите наричат това явление
МОЛИТВЕНО БОДЪРСТВАНЕ
Но за какво му е то на човека? Защо то може да се постигне само с помощта на специални духовни практики? По какъв начин молитвата влияе на физическото тяло?
В експеримента участва отец Кирил – настоятел на храма при Санкт-петербургския университет. Той добре знае, че по време на молитва свещеникът се потапя в особено състояние. А сега това е потвърдено и от медицинските изследвания. Разбира се, науката все още е далеч от разбирането как е устроена човешката душа.
Когато отец Кирил се потапя в молитва и влиза в състояние на молитвено бодърстване, Слезин се сблъсква с парадоксално, от гледна точка на човешката анатомия, явление – енцефалограмата на главния мозък на свещеника съответства на състоянието кома. Изследователят разказва: „Енцефалограмата на отец Кирил съответстваше на кома, когато липсва всякакво съзнание! Тоест може да се каже, че съзнанието сякаш живее извън мозъка, сякаш мозъкът не работи, но човекът е в съзнание…“.
В състояние на бодърстване в кората на големите полукълба на главния мозък преобладават т.нар. бързи биотокове с честота от 8 до 30 херца. Това са бета-вълните, съответстващи на повишена активност на мозъчната дейност, и алфа-вълните, произвеждани при понижена активност на мисленето.
В периода на сън мозъкът преминава на бавни тета- и делта-вълни, чиято честота се понижава до 3 херца.