https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

Една порция плодове и зеленчуци на ден забавя стареенето

0

Vegetables and fruits large overhead mix group on colorful background in studio

Учените непрекъснато добавят нови доказателства, че богатото на плодове и зеленчуци меню е най-добро за здравето

Ежедневната консумация на плодове и зеленчуци подобрява здравето

Когато се консумират достатъчно количество плодове и зеленчуци, организмът се насища с вещества, които забавят естествени процеси на стареене.

Отдавна известни ползи вече са не само потвърдени с изследвания, но е обяснено и точно на какво се дължат.

Природното вещество физетин може да забави стареенето на клетъчно ниво, да подобри здравословното състояние и да помогне за увеличаване продължителността на живота. До този извод стигнат учени от медицинското училище в Университета на Минесота. Резултатите от изследванията им са публикувани в специализираното издание Eurek Alert.

Още по-добрата новина е, че флавоноидът физетин е изключително лесен за набавяне с храната. Този прост минерал се съдържа в много плодове и няколко зеленчука. Има го в краставиците, лука, ябълките, гроздето, прасковите, ягодите, кивито.

Редовното постъпване на физетин в организма помага за съхраняване на здравето дори на преклонна възраст, твърдят американските специалисти

Те обясняват, че процесите, протичащи в младия организъм, не се прекратяват с напредването на годините. Старостта не е свързана с “износване” на тялото. Активират се обаче нежелани гени и те причиняват вредните последствия, като нарушават саморегулацията на организма.

Колкото е по-възрастен човек, толкова по трудно неговата имунна система се справя с отстраняването на мъртви клетки и те се натрупват, предизвиквайки възпалителни процеси.

Учените са прилагали физетин на възрастни мишки и са установили, че той намалява нивата на старите и токсични клетки в организма.

Това не е първото изследване, което доказва ползата от физетина. В по-ранни проучвания също има данни, че този антиоксидант забавя процесите на стареене и болестта на Алцхаймер.

Глутатионът също помага за запазване на младостта и е особено ценен в преходните сезони, защото чисти отровите и стимулира имунитета.

Всъщност това е молекула, която организмът си произвежда. Тя се състои от три аминокиселини – цистеин, глицин и глутамин. Кол кото по-стресово обаче живеете, толкова по-бързо губите глутатион. Затова е добре да си го набавите с храните. Пове-чето от тях също са лесни за намиране и са евтини: броколи, брюкселско зеле, авокадо, праскови, диня, канела, кардамон, куркума, домати, грах, чесън, лук, зеле, червени чушки.

Специално за жените след 40 години, когато нивото на естроген започва рязко пада, учените препоръчват храни, които подпомогнат организма в производството на хормона. Такава работа вършат 2 чаени лъжици ленено семе всяка сутрин на гладно. То е мощен антиоксидант, има противовъзпалително и противотуморно действие. Едни от най-добрите източници на фитохормони са гроздето, особено червените сортове, дините и прасковите. В списъка са още бобовите храни, фъстъци, кайсиеви ядки, лешници, бадеми, орехи, слънчоглед, тиквени семки, покълнали житни зърна, кафяв ориз, кестени, гъби, чесън, царевица, спанак, аспержи, броколи, карфиол, целина.

Ползата е доказана с проучване на екип от Харвардския университет по обществено здраве и от Университета на Масачузетс. Учените са проследили в продължение на 20 години 16 000 жени. Тези, които се хранели с продукти, по-богати на растителни протеини, влизали в климактериума по-късно. Растителният белтък вероятно защитава яйчниците от изтощение, обясняват изследователите. Трябва обаче менюто да е богато на фитоестрогени още от младостта, а не едва когато наближи менопаузата.

Comments

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.