От какво се засилва миризмата на пот?

Миризмата на пот може да се засили и от прекалени грижи да не миришем на пот. Това звучи леко като виц, но е точно така
Миризмата на пот може да бъде овладяна като се полагат балансирани грижи.
По-често къпане
Потта е 90% вода и не мирише. Неприятният й мирис се дължи на бактериите, които се развиват в окосмените потни зони. Затова има значение колко чисто е тялото. Душ сутрин и вечер с редуване на топла и студена вода много помага. Ако мишниците се обезкосмяват, това да се прави вечер, за да се възстанови защитният слой на кожата през нощта.
Дезодорант или антиперспирант
От мирис на пот предпазват дезодорантите, но те не влияят на потенето. Прилагат се на чиста и суха кожа. Антиперспирантите намаляват потенето, но не се справят с мириса от бактериите. Те не бива да се използват при голямо натоварване. Помагат за специални случаи като важни срещи и публични изяви и се нанасят само на подмишниците. Ако е всеки ден, запушват потните жлези.
Най-простият дезодорант срещу миризмата на пот е воден разтвор на сода за хляб. В него се топи памучна кърпа и се бършат подмишниците. След това те не се изплакват.
Дрехите
Облеклото от синтетични материали запарва и не позволява на кожата да диша, води до обилно потене и лош мирис. Най-добре човек се чувства в дрехи от памук, коприна, лен. Същото важи и за обувките и чорапите. Синтетиката запарва и от това се развиват гъбички по крака.
Лютото усилва
Лютите храни стимулират отделянето на пот и усилват лошата миризма. Сред тях са хрян, горчица, люти чушки, лук, чесън, праз. Добре е в жегата човек да ограничи алкохола, подправките и горещата храна. Вместо газирани напитки да пие вода. От кафето също избива пот. Витамините А, С, Е – най-мощните антиоксиданти, потискат мириса й, но не намаляват потенето.