Орторексия – прекалено хубаво не е на хубаво

От гръцки „орторексия“ се превежда „правилно хранене“. Но всяка правилност, доведена до фанатизъм, се превръща в нервно разстройство
В интерес на истината трябва да отбележим, че диагнозата „орторексия“ засега не фигурира в Международната класификация на болестите (МКБ). Засега…
Психолози, психиатри, специалисти по корекция на хранителното поведение обаче оперират активно с нея. Терминът и първото описание на проблема се появяват през 1997 г. със съдействието на американския лекар Стивън Бретман.
Тази година понятието орторексия навършва 20 години – минимален срок за провеждане на достоверни дългосрочни изследвания.
Анорексията се изучава почти 30 години, преди официално да бъде призната за заболяване
Тогава, в края на 90-те години на XX век, целият свят е обсебен от идеята за здравословно хранене и борба с мазнините, затова опасността от орторексия съзнателно е игнорирана.
„Второ дихание“ темата получава благодарение на веганския блог на американката Джордан Янгър.
КРАЙ С ВЕГАНСТВОТО
Тоест в началото блогът е вегански: всякакви смутита в картинки,
пикници под девиза „Ядем зелена трева върху зелена трева“, плоско коремче… Но след това се появяват проблеми със здравето на Джордан, които тя в началото изобщо не свързва със „здравословното хранене“. Но по настояване на лекарите включва в менюто си първо риба, след тов‘а яйца и в резултат заявява в блога си: „Край с веганството!“. И разказва за преживените страдания – проблеми с храносмилането и менструалния цикъл,
невъзможност да излезе с приятели и близки (защото може да се храни само в правилното време и с правилната храна), за паник атаките („ами ако тази храна не е екологична?“) и за постоянно подутия корем…
След като преименува блога си от The Blonde Vegan („Блондинка веган“) в The Balanced Blonde („Балансирана блондинка“), Джордан връща в употреба и популяризира забравения термин „орторексия“. Тя разказва не само за соматичните проблеми, но признава и за психологически: има проблеми със социалното общуване, говори и мисли главно за храна.
От 2015 г. със съдействието на Янгър диагнозата „орторексия“ е подета от специалистите по разстройства в хранителното поведение. А д-р Братман е автор на идеята тя да бъде включена в МКБ. Да, от орторексия човек трябва да се лекува, за да не се налага след това да се справя със суровите й последствия.