Орехът и неговите лечебни свойства
Орехът е едно от растенията чиито абсолютно всички части са лечебни. Неговите листа се смятат за ценна билка, която е изнасяна в чужбина. Самите листа са с елиптична форма, голи, заострени с жилава нишка и притежават характерната миризма на орех и на йод. С лечебна цел се берат без дръжките по време на цъфтежа и преди пълното им развитие – през април-май. Сушат се на сянка. Изсушените листа имат тъмнозелен цвят.
Народната медицина определя листата като подходящо лечение на кожна туберкулоза, при стомашни и чревни болки, когато лимфните жлези са възпалени, при нередовен цикъл, диария, кръвохрачене, атеросклероза. Външно листата се препоръчват при рани, кожни болести, очни възпаления, за бани при рахит, шарка, хемороиди и различни екземи. От листата се прави и едина известна настойка, която изключително много нашумя напоследък, а именно Елексирът на живота. Ето и две рецепти за тази настойка, която всеки може да си приготви сам у дома.
1. Вземат се няколко млади орехови листа, наситняват се и се заливат с кипяща вода. След това сместа се затваря в буркан. Оставя се да се охлади, след което се прецежда от листата. Приема се по следния начин: Вътрешно за възрастни: по 1 ч. л. 2-3 пъти на ден, 30 минути преди ядене, за деца до 3 години – по 3-5 капки.
2. Заливат се 30 грама от ситно нарязаните листа на орех с водка или 40-градусов спирт. Оставят се две седмици на слънце, след което се прецежда сместа. От нея се приемат разредени във вода по 40 капки 3-4 пъти за деня.
Рецепти за лечение на различни болести с орехови листа
1. Инфекциозни заболявания на горните дихателни пътища. Ореховите листа изключително полезни при дихателни проблеми. За да подпомогнете лечението на бронхити или подобни, вземете 20 г сушени млади орехови листа и ги варете до кипване. Направете си инхалация с тази смес, като се наведете над съда и дишата дълбоко през носа.
2. Ангина. Стоматит. Вземат се 5-6 свежи или сушени листа на орех, които се заливат в буркан с кипяща вода. Оставят се да престоят 15 минути, след което се прецеждат. С получената отвара се прави гаргара на гърлото по 3-4 пъти на ден.
3. Дизентерия. Сварява се орехов чай (30 г свежи или 20 г сушени листа в 0,5 -1 л вода). Изпива се на 2-3 приема.
4. Захарен диабет (начален стадий) Нарязват се 2 супени лъжици от свежи орехови листа и се заливат с половин литър кипяща вода. Оставя се да престоят 40 минути, след което се прецежда и се пие на 3-4 приема.
5. Конюнктивит. Блефарит. Сваряват се свежи или сушени орехови листа (10 г на 200 мл вода). Правят се промивки за 10-15 минути 3-4 пъти за деня.
6. Рани. Екзема. На рани или екземи може да се сложат директно свежи орехови листа добре измити предварително. Прави се и настойка от 100 грама орехови листа на литър вода, които се варят 10 минути. С нея се промиват раните или се използва като компрес при екземи.