https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

Омега 3 мастни киселини от растителен източник – бразилски орех

0

Бразилският орех или още известен с латинското Bertholletia excelsa представлява плодът на дърво, член от семейството Lecythidaceae. Макар да носи името на една държава, това дърво живее още и в амазонските гори на Перу, Колумбия и Боливия. Продължителността на живота му е до 600 години, а височината, до която достига е 50 метра и дебелина на стъблото от 1-1.8 метра.  Тези дървета са част от гъстите амазонски гори по поречието на река Амазонка, Рио Негро, Ориноко, Тапажос. Плодът всъщност е един приличен на кокосов орех и в него се съдържат няколко ядки от въпросния бразилски орех.

Ядката на този причудлив орех е пълна с множество полезни минерали и витамини – цинк, манган, мед, фосфор, калий, желязо, калций и селен. Това е най-добрият източник от растителен произход на селен и омега мастни киселини – 3 и 6. Освен това се съдържат витамините С и В6. В 100 грама от плода има 14 г белтъчини, 7,5 г фибри, 67 г мазнини, 650 ккал и 12 г въглехидрати.

brazilski-oreh-(1)-18367Ако хапвате редовно бразилски орех, то вие ще можете да си набавяте по един от най-лесните и естествени начини минерала селен, който е така важен за развитието на организма ни и освен това е известен като елемента на дълголетието. Не е нужно да се охарчвате много всеки ден за тези екзотични ядки, тъй като те са доста скъпи, за нормален и достатъчен прием на селен ви трябват точно по две ядки на ден. Най-много от недостиг на селен страдат хората, които имат някакви стомашно-чревни проблеми. Те трудно усвояват минерала. А нормалният прием на селена понижава значително риска от развитие на рак и образуване на тумори.

Освен това е доказано, че селенът е мощен превентор на такива болести като артрит, Алцхаймер, катаракта и болести на сърдечно-съдовата система. Селенът има много силни антиоксидантни свойства, той се бори със свободните радикали, които са основните причинители на състаряването на клетките.

Все пак имайте предвид, че не бива да се прекалява с приема на ядката, тъй като натрупването на селен в организма също не е полезно – в големи дози може да се стигне до такива неприятности като нередовен стомах, запек, умора, раздразнителност, нервност и главоболие.

Comments

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.