Болестите, които не обичат морската вода

Лечението с морска вода, наречено таласотерапия, е един от най-древните методи за профилактика и лечение на целия организъм. Тази терапия се използва и до ден днешен от малки и големи във всички краища на света.
Морската вода съдържа много повече минерали и микроелементи от сладката, поради което тя действа благотворно на кръвообращението, обмяната на веществата, имунната система и хормоните. Нейните свойства са от голяма полза при проблеми с вените, заболявания на дихателните пътища, кожни болести , алергии, податливост към заразни болести.
На международна конференция, свързана с тази тема, състояла се неотдавна в Италия, с участието на учени и природолечители в тази област от различни страни, бе изтъкнато, че още древните гръцки, арабски, индийски и китайски лечители са прилагали и описали лечение с морски климат и вода.
Научните изследвания показват, че морската вода има сложен химически състав и въздейства активно като биоенергиен стимулатор, подобряващ кръвообращението на целия организъм. За морския въздух пък е доказано, че това е мощна естествена кислородна терапия.
Всички участници в конференцията са на мнение, че таласотерапията ражда позитивни емоции, които оказват лечебно въздействие както върху нервната, така и върху имунната система, а също и върху кожните и други болести. Къпането в морето оказва положително въздействие върху обмяната на веществата, регулира храносмилането и дишането. Най-добро влияние обаче има за подобряване на имунната защита и сърдечната дейност. Именно поради тази причина медиците препоръчват морски бани на възрастните и болнави хора, сутрин преди 8-9 часа.
Морските вълни оказват целебно въздействие на уморените и болни крака като ги масажират. Горещият пясък също има лечебно въздействие, тъй като активизира около 72 хиляди нервни окончания, свързани с човешките органи. От особена важност е при къпането да не се допуска преохлаждане на организма, защото това може да доведе до изтощение и бъбречни болести.
Всички полезни и лечебни свойства на морската вода до голяма степен се дължат на съдържанието на натриев хлорид (18 мг/л), магнезиев сулфат, калциев карбонат, калиев йодид, елементи на желязо, цинк, флуор, фосфор, мед, манган, кобалт и др. Немаловажен фактор за активният биологичен ефект на морската вода е и наличието на планктон от растителен и животински произход в нея. Последните проучвания доказват, че в морската вода се съдържат и хормонообразуващи вещества.
Експертите, участвали във форума предупреждават, че таласотерапията има не само полезни, но и редица отрицателни въздействия. Добре известно е колко вредно въздействие има прекаленото излагане под слънчевите лъчи. Освен това е важно да се знае, че къпането в морето оказва негативно влияние на страдащи от остър ставен ревматизъм, радикулит, хипертония 3-та степен, епилепсия, остри бъбречни болести, белодробна туберкулоза.