Моринга – дървото, което лекува 300 болести

Моринга е дърво, което никога не умира
Родината на моринга е Азия, но вирее навсякъде в тропиците. Древните египтяни, елините и римляните го използват поне отпреди 4000г. за лечение на различни болести. Днес се смята, че това растение лекува или предпазва от около 300 болести.
Причината е в съдържащите се над 92 хранителни вещества и 46 антиоксиданта. Макар че листата му са малки, в тях има много белтъчини, калций, витамини А, В, С, D, Е и К, както и желязо наред с безброй още полезни вещества като аминокиселините изолевцин, левцин, лизин, метионин, фенилаланин, треонин, триптофан и валин.
Шушулките са по-малко хранителни, но са богати на витамин С. Само 1 чаша със
100 г шушулки задоволява- 157% от дневната нужда от него. Докато са свежи, се ядат като зелен боб или като бамя. Семената в тях, които приличат на грах, се готвят като граха или се стриват, за да се извлече маслото.
Листата са чудесни за салата – имат вкус на репичка, но текстурата им е като на спанака. Някои ги сушат, стриват ги и ги поръсват като подправка към ястия. Всъщност всяка част от това дърво е ядлива, включително цветовете и корените му.
Морингата (Moringa oleifera) обаче е по-скоро непозната у нас. В САЩ е много популярна и през 2007 г. бе обявена за Дърво на годината от дружеството, издаващо сп. „Нешънъл джиографик“. И понеже дава плод целогодишно, му възлагат надежди да пребори глада в страни като Малави, Сенегал и Индия.