Митове за акнето и борбата с него – 2 част
Пети мит – можем сами да се справим с черните точки
Това трябва да се прави единствено от специалист. След самостоятелно почистване на черните точки по лицето често се пукат малките съдчета, а следите от тях могат да останат за цял живот: кожата изглежда занемарена, неравна, изчезва кадифеният й вид. Ексфолиантите не трябва да се използват за премахване на черните точки. Те са подходящи само за здрава кожа. При проблеми с пъпките могат да доведат до обратен ефект, тъй като нарушават защитния слой и разнасят инфекцията.
В домашни условия можем да се грижим за кожата, когато възпалението премине. Тогава могат да се използват специални гелове или кремове срещу акне, които подобряват текстурата на кожата, намаляват дупчиците, изчистват комедоните и коригират неравностите.
Шести мит – Неправилното хранене провокира акнето
Все още дерматолозите нямат единно мнение по въпроса дали храната провокира акнето или не. Има случаи с пациенти, при които акнето е последица от проблеми със стомашно-чревния тракт и тогава гастроентерологът може да посъветва за ограничаване на сладкото, защото захарта усилва ферментацията в червата, а това увеличава количеството на токсините. След лечение от гастроентеролог е възможно пъпките напълно да изчезнат.
Проблемите със стомашно-чревния тракт не са единствената причина за акнето и затова не бива да се смята, че ограничаването или въздържанието от сладко ще помогне на всички.
Страдащите от акне трябва да пият повече течности, най-вече вода, тъй като токсините са разтворими и по този начин най-лесно и бързо се изхвърлят от организма. Трябва да се избягват сладките газирани напитки.
Сериозно затруднение при лечението на акне е небалансираното хранене. Лекарите са забелязали, че при строгите вегетарианци, които се отказват не само от месото, но и от млякото, яйцата, рибата трудно се постига успех.
Мит седми – Най-ефикасното лечение – ретиноиди, приемани вътрешно
Тези препарати имат сериозни противопоказания и не трябва да се приемат без специални изследвания и консултация с опитен дерматолог. Действително ретиноидите намаляват значително размерите на мастните жлези, но те не премахват първопричините на проблема и до няколко месеца акнето ще се появи отново. Затова най-важно е да се открие причината за акнето и след това да се лекува.
Мит осми – При мазна кожа не се използва козметика, защото от кремовете акнето се засилва.
На пазара вече има много добра козметика, предназначена специално за мазна кожа, която ни най-малко не провокира акне. Могат да се подберат средства за различни възрастови категории.