Медът лекува и храни – 2 част

Най-голямата разлика между пчелния мед и индустриалната захар е, че захарта трябва да бъде предварително разградена, за да се усвои от организма, докато при меда това не е необходимо, поради високата му калоричност, която се дължи на въглехидратите – предимно глюкоза и фруктоза, които се усвояват от организма без да се нуждаят от разграждане. Освен въглехидрати в състава на меда влизат още вода, минерални соли, ензими, витамин, етерични и смолисти вещества и др. Има богато изобилие от минерални вещества и микроелементи, важни градивни вещества в организма, които влизат в състава на клетките.
Медът е универсален и незаменим биологичен стимулатор поради усвоените в него алуминий, калий, калций, бор, желязо, злато, мед, манган, олово, сребро, цинк, фосфор и много други. Той е много подходяща добавка при диетично хранене. Освен това се включва в диетата на тежко и хронично болни, на изтощени хора след дълго боледуване, на слаби и злояди деца, които не се развиват добре и т.н. Всичко това се прави поради свойството на меда да подобрява усвояването на белтъчините, мазнините и въглехидратите от храната.
Медът е полезен и с това, че съдейства за увеличаване на хемоглобина в кръвта, укрепва сърдечносъдовата дейност, подпомага усвояването на калция при децата, при колики, мигрена, неврастения, при бъбречни и жлъчни болести, при анемия, слабост, язва, атеросклероза и много други. Той се препоръчва също така и при стомашно-чревни заболявания поради алкалното си действие.
Поради богатото наличие на витамини в меда -В1, В2, В6, К, С, D, той има свойството да подпомага обмяната на веществата и дейността на жлезите с вътрешна секреция. Съдържащите се в него етерични и смолисти вещества леко възбуждат кръвоносната и нервната система, действат ободряващо на умствено и физически преуморени хора или пък изтощени от дълго залежаване и тежко боледуване.
Освен всичко това, медът е особено ценен и заради силното си антимикробно и противоплесенно действие. Когато в него попаднат бактерии и плесени, те загиват само за няколко часа, а други замръзват и престават да се развиват. Антимикробното действие на меда се дължи на фитонцидите, съдържащи се в нектара и цветния прашец. Те са „растителни антибиотици“, които попадат в меда при преработката на нектара от пчелите, като запазват лечебните си свойства.
И до ден днешен лечителите използват сладкия нектар в своите практики. Ето някои малки проблеми, които той лекува:
Приложен външно нектарът лекува малки наранявания. Единственото, което трябва да направите е просто да го нанесете върху малки рани от одраскване или изгаряне. Медът дезинфекцира раните, без да пари или щипе, стимулира оросяването и се грижи мръсотията, бактериите и гнойта да бъдат извлечени от раната. Особено добро действие в такива случаи има лавандуловият мед.