Медът лекува и храни – 1 част

Лечебната сила на пчелния мед е била известна още на древните египтяни, които са я използвали широко. Той е описан като отлично средство за укрепване на организма още от Хипократ. Той е смятал, че медът оказва подмладяващо действие на организма и действа благоприятно при стомашно-чревни и чернодробни заболявания.
Пчелният мед е не само храна, а и лекарство. Той е много сложен продукт, чиято основна съставка са въглехидратите. Те заемат около 95 % от неговия състав. Поради тази причина медът се смята за високоенергиен продукт. В 1 кг. мед се съдържат приблизително 3350 калории, а водното съдържание е едва 15-18 %.
В меда се съдържат и всички от най-важните за човешкия организъм микроелементи. Това са: йод, манган, фосфор, желязо, калций, натрий, хлор, сяра, силиций. Освен това в него има наличие и на антибиотични вещества, наречени фитонциди. Какви точно са тези антибиотични вещества зависи от вида на растението, от което е събиран медът. Той съдържа също и етерични масла, както и органични киселини като ябълкова, лимонена, винена, оксапова, млечна и др.
Медът е универсален енергиен източник. Много по-добре е захарта да се замени с мед, тъй като след попадането й в стомаха, за да се усвои от организма тя се нуждае от разграждане. Приемането на големи количества захар повишава съдържанието на холестерина в кръвта, което води до затлъстяване. За разлика от нея захарите в меда, в комбинация с фитонцидите, минералните вещества, витамините и органичните киселини, го правят много по-ценен за човешкия организъм заради енергетичните и лечебните му свойства. Когато количеството на захарта в кръвта се понижи, то намалява както физическата, така и умствената работоспособност на човека. В случая консумацията на мед е много полезна, тъй като неговите захари са отличен основен енергиен материал за сърцето, за нервната система и за мускулите. Освен това те увеличават гликогена в черния дроб и с това подпомагат обменните процеси.
Какво можем да лекуваме с мед?
Медът е чудесен имуностимулатор, поради защитните си свойства. Той също така увеличава нивото на хемоглобина и броя на еритроцитите в кръвта. Приеман в малки дози оказва антиалергично, антимикробно и антигнилостно действие.
Изследвания на учени показват, че антимикробните свойства на меда се дължат на високото съдържание на захари и на антибиотичните вещества, които се съдържат в него. Според съвременната медицина медът може да се използва както самостоятелно, така и като помощно средство при лечение на редица заболявания като гастрит, стомашна язва, заболявания на горните и долните дихателни пътища, заболявания на сърдечно-съдовата система, гинекологични заболявания и др. Лекарите препоръчват добавянето на мед в диетата на бъбречно и чернодробно болните, при неврози и други заболявания.