Лятото предразполага към появата на циреи
През лятото зачестява появата на циреи – фурункули, както е медицинското име. Те са не само загрозяващи, но опасни
Разширяват се до 2 см в диаметър и проникват дълбоко в слоевете на кожата. Възможно е да се появят навсякъде, където има косъмчета – по лицето, шията, подмишниците, бедрата, ануса, половите органи, дори в
ушния канал и носа.
Причина са бактерии, най-често стафилококус ауреус, които атакуват през малки кожни наранявания и образуват гной. По косъма или през потните жлези достигат луковицата и в дълбочина се развива абсцес. Особено уязвими са хората с понижен имунитет.
Циреят е предизвикателство за организма, тъй като формира капсула, в която бактериите остават скрити от имунните клетки. Той не бива да се пробива и изстисква, защото може да се отвори навътре и гнойта да зарази кръвта. Това става само с хирургическа манипулация.
При надеждни защитни сили на организма белият връх пробива сам под напора на увеличаващата се гной в капсулата. На този процес може се помогне, като циреят се маже с лекарства, които „издърпват“ гнойта.
Образуването на няколко съседни фурункула създава голямо огнище, което активизира и лимфните възли. Бактериите могат да навлязат в кръвния поток и да се стигне до животозастрашаващ сеспис. Особено опасни са циреите в горната част на лицето заради възможността гнойта по-лесно да стигне до мозъка.
По време на лечението хигиената трябва да е по-усърдна от всякога. Ръцете се измиват със сапун след всяко докосване на цирея. Той не трябва да се мокри, за да не се разнесат бактериите върху здрава кожа. Кърпите и спалното бельо се перат на поне 60 градуса, най-добре с биоцидни препарати.
Хората, които се изпотяват обилно, трябва да носят леки дрехи. Мократа от потта кожа благоприятства образуването на фурункули. Препоръчва се да избягват сладки храни, алкохол, пикантни подправки и да увеличат плодовете и зеленчуците, богати на витамините от В група.