https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

Лекарството магданоз

0

Магданозът произхожда от Средиземноморския остров Сардиния. Той е бил познат още на древните гърци, които са го смятали за свещено растение и са вярвали, че неговата консумация ги дарява с голяма сила. Има и легенда, свързана с това, която гласи, че Херкулес победил хидрата с венец от магданоз на главата си.

У нас магданозът е познат от времето на Средновековието, като се среща и под наименованието мерудия. В семената му се съдържа етерично масло, а в листата и корените му има изобилие от калий, калций, фосфор, магнезий, вита­мините А и С.

Магданозът е светлолюбиво, влаголюбиво и студоустойчиво растение. Издържа през зимния период и поради това може да се засява в късна есен, но най-добър добив гарантира ако се засее рано през пролетта, в рохкави и богати почви.

Ако все пак искате да имате свеж магданоз през зимата, го покрийте с найлон или платнище. Друг вариант да го съхраните, е като натрупате върху него елхови клонки. Те са леки, проветриви и пазят от натрупване на сняг.

Магданоз можете да си отглеждате и в саксия на терасата. За целта се препоръчва сортът „Фестивал 68″, който развива буйни листа. Засейте семената в по-голяма саксия или сандъче, като е добре да ги разпръснете равномерно, или да ги пуснете в тясна браздичка с дълбочина 10-15 см, след което ги засипете с пръст и притиснете повърхността леко с ръка или дъсчица. Поставете съда на слънчево място.

Ето и няколко лечебни рецепти, за които магданозът може да ви бъде полезен:

При камъни в бъбреците и пикочния мехур, нефрит

Приема се прясно изцеден сок от магданоз, като е по-добре да се комбинира със сок от моркови или спанак. Магданозеният сок е полезен също и за подобряване на кислородния обмен и зрението, а освен това намалява кръв­ното налягане.

За усилване на диурезата и срещу газове в червата

* 1 с. л. листа или цветове от магда­ноз се заливат с 500 мл. вряша вода, оставят се да киснат 1 час, след което течността се прецежда и се пие 4 пъти на ден по 100 мл. преди ядене.

* 1 ч. л. семена от магданоз се зали­ват с 500 мл. вода и се слагат да врат 5 минути, след което отварата се прецежда и се приема 4 пъти дневно по 100 мл. преди хранене.

При липса на апетит

* 1/2 ч. л. семена на магданоз се заливат с 250 мл. вода и се оставят да киснат в продължение на 8 часа. Полученият извлек се изпива за 1 ден.

За облекчаване на болезнен цикъл

* 4 ч. л. корени на магданоз се заливат с половин литър вряща вода и се оставят да киснат 15 минути, след което отварата се прецежда и се изпива за 2 дена.

* веднъж на ден се изпива 100-150 гр. прясно изцеден сок от магданоз.

При петна и обриви по кожата и ужилване от насекоми

Засегнатото място се намазва с пре­сен сок от магданоз или се прави лапа.

За здрава кожа на лицето

* Лосион за чувст­вителна кожа – В стъклено бурканче се сипва 1 с. л. ситно нарязан магданоз и се залива с 50 мл. зехтин. Оставя се да престои 7 дена, след което се прецежда и към течността се прибавят 50 мл. ланолин и 30 мл. ба­демово масло. Сместа се слага да ври 10 мин. на водна баня, след което се прехвърля в съд, който се затваря добре. Лосионът се използва вечер за почист­ване на лицето.

* Маска за възпалена кожа – Смесват се 5 с. л. ситно нарязан магданоз и 3 с. л. извара. Получената смес се нанася върху лицето за около 30 мин., като се покрива с марля.

Comments

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.