https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

ЛЕЧЕНИЕ НА ПРОСТАТИТ | СИМПТОМИ И ПРИЧИНИ

0

Простатит е възпалително заболяване на простатната жлеза. Проявява се с често уриниране, болка в пениса, скротума, ректума, сексуални разстройства (еректилна дисфункция, ранна еякулация и др.), понякога задържане на урина и кръв в урината. Диагнозата простатит се поставя от уролог или андролог въз основа на типичната клинична картина и резултатите от ректално изследване. Допълнително се извършва ехография на простата и посявка на простатен секрет и урина. Лечението е консервативно – антибактериална терапия, имунотерапия, масаж на простатата, корекция на начина на живот.

Простатит е автоимунно заболяване. Затова общото състояние на имунитета на мъжа пряко влияе върху неговата чувствителност към простатит. Ако човек има склонност към чести настинки или има други хронични възпалителни заболявания, тогава рискът от простатит е много по-висок, отколкото при здрав човек.
Но основната опасност не е дори слабият имунитет или лошите навици. Голяма заплаха представлява ниската осведоменост на мъжете за особеностите на функционирането на тялото им. Често първото посещение при уролог се случва, когато заболяването вече е в напреднал стадий. Като цяло у нас все още не е широко разпространена практиката за редовно посещение на мъжете при уролог.

Лечение на простатит

Антибактериална терапия при лечение на простатит
Първата линия на лечение на простатит е премахването на възпалението. Антибиотиците са животоспасяващо лечение за остър бактериален простатит и се препоръчват при хроничен бактериален простатит. Текущата терапия обикновено е ефективна, въпреки че понякога симптомите може да се върнат . Кое антибактериално лекарство избира лекарят зависи от това кои бактерии са причинили заболяването. За повечето мъже с диагноза простатит урологът предписва перорални антибактериални лекарства, които трябва да се приемат в продължение на 4-6 седмици. Елиминирането на хроничен простатит ще отнеме повече време. Ако симптомите са тежки, може да се наложи хоспитализация и може да се предпише курс на интравенозни антибиотици. По правило това се случва при остър бактериален простатит.

Лечение с алфа1-блокери
На пациентите, които се оплакват от затруднено уриниране, се предписват алфа1-блокери. Тези лекарства спомагат за по-лесното уриниране и отпускат мускулите на простатната жлеза и пикочния мехур . На някои пациенти се предписват лекарства за понижаване на хормоналните нива, което може да помогне за свиване на жлезата и намаляване на дискомфорта. Мускулните релаксанти могат да помогнат за облекчаване на болката, причинена от подута простата, оказваща натиск върху близките мускули. Ако има болка, нестероидните противовъзпалителни лекарства могат да помогнат.

Стандартната антибактериална терапия в повечето случаи не води до намаляване на броя на рецидивите на заболяването и затова често се използва интегриран подход и се предписват и спомагателни лекарства : биостимуланти, екстракти от различни растения и насекоми и техните биологични компоненти, които може да бъде под формата на ректални супозитории .

При лечението на простатит, както при всяко друго заболяване, трябва да се спазват принципите на последователност от действия. Лечението на простатит винаги е комплексно . За да намалите тежестта на нарушенията на уринирането – вземете алфа1-блокери, билкови лекарства. За намаляване на болката използвайте нестероидни противовъзпалителни средства, антидепресанти, билкови лекарства, органотропни лекарства, антифиброзни лекарства и лекарства, които подобряват микроциркулацията и бионаличността на антибактериалните лекарства също се използват .

Физиотерапия за лечение на простатит

При хроничен простатит от категории II, III A и III B можете допълнително да използвате физиотерапевтични методи:

  • масаж на простатната жлеза;
  • лазерна терапия;
  • микровълнова хипертермия и термотерапия;
  • електрическа стимулация с модулирани токове с помощта на кожни или ректални електроди;
  • акупунктура.

Ефективността и безопасността на тези методи на лечение все още се проучват. За лечение на простатит се използват и традиционни методи , като хирудотерапия Ефективността и безопасността на този метод за лечение на простатит не е доказана.

Приложение на стволови клетки

Клетъчната терапия (инжектиране на стволови клетки) при лечението на простатит днес е обещаваща техника, която е в ранен етап на развитие. В момента по отношение на инжектирането на стволови клетки в простатата можем да имаме само хипотези за механизмите му, както и емпирични данни, получени от отделни групи изследователи.

Хирургично лечение на простатит

Хирургичните методи се използват само за лечение на усложнения на простатит – абсцес и нагнояване на семенните мехурчета. Лечението на синдрома на хронична тазова болка изисква отделно разглеждане. Асимптоматичният възпалителен простатит (категория IV) не е необходимо да се лекува, освен ако пациентът не планира операция на простатата. В този случай на пациента се прилага профилактичен курс на антибиотична терапия .

Диета и начин на живот при простатит

Специална диета за простатит не се изисква, но яденето на много зеленчуци, постно месо и млечни продукти ще подобри работата на червата. Важно е да се консумират достатъчно количество фибри, храни, богати на витамин Е (пшеничен зародиш, царевично масло и др.), Захарта трябва да се замени с натурален мед. Правилното хранене при простатит може да подобри работата на червата и да намали вероятността от рецидив или да ускори възстановяването. Препоръчително е да се придържате към здравословен начин на живот, да пиете повече течности и да ограничите кофеина и алкохола.

Лечение на простатит със супозитории

Прополисът отдавна се смята за много добро средство за борба с възпалителните процеси. Екстрактът от прополис може да се използва като елемент от комплексното лечение на простатит. За да приготвите естествен продукт, който да използвате за лечение на простатит, трябва да изпарите 40 грама прополис в 200 мл чист спирт. Когато екстрактът от прополис е готов, 0,1 g екстракт се смесват с 2 грама какаово масло. Тази смес трябва да се оформи в супозитория и да се постави в ректума за една нощ. Това лечение продължава всеки ден в продължение на месец. След около месец и половина курсът може да се повтори. Прополисът може да се приема и през устата: за това използвайте 20% алкохолна тинктура от прополис. 40 капки от тази тинктура се разтварят в 100 г вода. Това лекарство за простатит се приема в продължение на четиридесет и пет дни преди хранене. Можете също така да се подложите на лечение с цветен прашец, който се консумира по една десертна лъжица сутрин и вечер половин час преди хранене.
За да си направите друг вид медицинска свещичка вземете три супени лъжици ръжено брашно, към което добавете една чаена лъжичка сурово яйце и мед. От разтвора се прави хомогенно тесто, от което се оформят свещички с диаметър приблизително един сантиметър. Те трябва да се поставят във фризера. Поставят се в ануса вечер и сутрин. Лечението продължава четири седмици и при необходимост може да се повтори след седмица.

Лечение на простатата в домашни условия

✅Лечение на простатит с тиквени семки
Необходимо е да обелите около половин килограм семки и да ги смелите в месомелачка. Трябва да се отбележи, че това лекарство за простатит ще бъде ефективно само ако се използват непечени тиквени семки. Към получената маса се добавя мед – около 200 грама. Разтворът трябва да се разбърка добре и да се оформят уникални бонбонени топки с големината на ягода. Тези лечебни бонбони трябва да се съхраняват на хладно място. Взима се преди хранене, по една или две всеки ден. Тези сладкиши трябва да се дъвчат дълго време в устата. Това лекарство за простатит има положителен ефект върху здравето на мъжа. Достатъчно е да повтаряте този курс на домашно лечение веднъж годишно.
Информация за това как се лекува простатит у дома може да се намери в много публикации на рецепти от народната медицина. Например, лечение с кората на трепетлика. Кората трябва да се събира в самото начало на движението на сока, тоест през пролетта, преди да се отворят пъпките. Дебелината на кората трябва да бъде до пет милиметра. Събраната кора трябва да се изсуши малко във фурната, след което сто грама кора се натрошава и се залива с 200 грама водка. В този случай кората трябва да е напълно покрита с течност. Тази смес трябва да се влива на тъмно място в продължение на две седмици. След това запарката се прецежда и се пие три пъти на ден, като се капват по двадесет капки на 100 г вода. Трябва да приемате това естествено лекарство за простатит преди хранене, а курсът на лечение ще продължи около два месеца.
✅Сокотерапия за лечение на простатит
Пиенето на големи количества пресни сокове стимулира отделянето на пикочна киселина от тялото на мъжа, чието усвояване в мускулите често причинява заболявания на простатата. За целта е подходящ пресен сок от моркови, смесен със сок от аспержи, краставици и цвекло. Сокът от аспержи е особено полезен в този случай: препоръчва се да се пие половин литър на ден.
Друга здравословна напитка за мъже е сок от черен бъз. Трябва да се пие сутрин, преди закуска, по една супена лъжица. Терапията продължава поне десет дни. При лечение със сокове температурата на пациента може да се повиши. Това е нормален процес и показва, че терапията работи. А за дългосрочно съхранение на сока от бъз можете да добавите няколко капки оцет, в съда (или шишето) в което се съхранява. За лечение у дома пациентите с простатит могат да използват сок от магданоз: приема се три пъти на ден преди хранене по една супена лъжица. Магданозът съдържа голямо количество витамин А и витамин С, което го прави много полезен за мъжкото тяло. Отварата от семена от магданоз е също толкова ефективно средство, колкото и сока от пресен магданоз. За да я приготвите, трябва да смелите семената до консистенция на прах, след това да изсипете четири супени лъжици от този прах във вряща вода (една чаша) и да се вари тази смес в продължение на петнадесет минути. От отварата се приема по една супена лъжица няколко пъти на ден (до шест пъти).
✅Черупки от кестени при простатит
За да направите това, трябва да вземете свежа черупка (външната зелена обвивка, която е покрита с малки бодилчета) и да я сварите. За да приготвите отвара, нарязаните кори от кестени се заливат с вряща вода и се оставят да се запарят. Отварата се използва вместо чай. Възможно е и използването на тази отвара за клизми.
✅Кафяви, зрели кестени при лечение на простатит
За целта трябва да отделите корите от кестените, да ги накълцате и три супени лъжици от корите да залеете с вряща вода за една нощ. На сутринта запарката се прецежда и се затопля на водна баня, докато в съда остане около 200 грама течност. Трябва да приемате отварата три пъти на ден, преди хранене, по тридесет капки. Нужно е да изпиете отварата, докато свърши. Курсът на лечение с кора от кестени се повтаря след два месеца. Препоръчва се да се направят поне три такива курса.

Билки за простатит

Билките бучиниш (цвилуга) и жълтурчета са подходящи за приготвяне на тинктури за лечение на простатит. Все пак трябва да се отбележи, че цвилугата е леко отровна и трябва да се внимава като я пригтвяте. По половин супена лъжица от двете билки се заливат със 100 г спирт. Тинктурата се приготвя десет дни на тъмно място, след което се прецежда. Инфузията трябва да се консумира сутрин 30 минути преди хранене. За да направите това, добавете една капка инфузия към малко количество вода или мляко през първия ден. На следващия ден капките вече са две и т.н. Тоест на тридесетия ден човек приема тридесет капки настойка. След това се брои обратно и на шестдесетия ден от лечението пациентът отново се връща към една капка от инфузията, разтворена във вода или прясно мляко.
Можете също така да си приготвите отвара от билките бял равнец, брезови листа и мечо грозде у дома. Равно количество от трите билки се смесва. Взима се една равна чаена лъжичка и се залива с вряща вода – една чаена чаша. След прецеждане се приемат по две супени лъжици преди хранене.Освен това можете да приготвяте и други билкови отвари: за лечение на простатит успешно се използват листа и кора от леска, корен от репей, пролетна иглика.

Симптоми на простатит

Остър простатит

Има три етапа на остър простатит , които се характеризират с наличието на определена клинична картина и морфологични промени:

  • Остър катарален . Пациентите се оплакват от често, често болезнено уриниране , болка в сакрума и перинеума.
  • Остър фоликуларен . Болката става по-интензивна, понякога се излъчва към ануса и се усилва по време на дефекация. Уринирането е затруднено, урината изтича на тънка струйка. В някои случаи се наблюдава задържане на урина. Характерна е субфебрилна температура или умерена хипертермия.
  • Остра паренхимна . Тежка обща интоксикация, хипертермия до 38-40 ° C, втрисане. Дизурични разстройства, често остра задръжка на урина . Остра, пулсираща болка в перинеума . Затруднения при дефекация

Хроничен простатит

В редки случаи хроничният простатит става резултат от остър процес, но като правило се наблюдава предимно хроничен ход. Понякога температурата се повишава до субфебрилни нива. Пациентът отбелязва лека болка в перинеума, дискомфорт по време на уриниране и дефекация. Най-характерният симптом е оскъдно отделяне от уретрата по време на дефекация. Първичната хронична форма на заболяването се развива за значителен период от време. Предшества се от простатоза (застой на кръв в капилярите), която постепенно преминава в абактериален простатит.
Хроничният простатит често е усложнение на възпалителния процес, причинен от причинителя на специфична инфекция (хламидия, трихомонада, уреаплазма, гонокок). Симптомите на специфичен възпалителен процес в много случаи маскират проявите на увреждане на простатата. Може да има леко засилване на болката при уриниране, лека болка в перинеума, оскъдно отделяне от уретрата по време на дефекация. Незначителна промяна в клиничната картина често остава незабелязана от пациента.
Хроничното възпаление на простатната жлеза може да се прояви с усещане за парене в уретрата и перинеума, дизурия, сексуална дисфункция и повишена обща умора. Последицата от нарушения на потентността (или страх от тези нарушения) често е психическа депресия, тревожност и раздразнителност. Клиничната картина не винаги включва всички изброени групи симптоми, тя варира при различните пациенти и се променя във времето. Има три основни синдрома, характерни за хроничния простатит: болка, дизурия, сексуални разстройства.

Къде боли простатата

В простатната тъкан няма рецептори за болка. Причината за болката при хроничен простатит е почти неизбежното участие на нервните пътища във възпалителния процес поради обилната инервация на тазовите органи. Пациентите се оплакват от болка с различна интензивност – от слаба, болезнена до интензивна, нарушаваща съня. Има промяна в естеството на болката (увеличаване или отслабване) по време на еякулация, прекомерна сексуална активност или сексуално въздържание . Болката се излъчва в скротума, сакрума, перинеума, а понякога и в лумбалната област.
В резултат на възпаление при хроничен простатит обемът на простатата се увеличава, притискайки уретрата. Луменът на уретера намалява. Пациентът изпитва чести позиви за уриниране и усещане за непълно изпразване на пикочния мехур. По правило дизуричните явления се проявяват в ранните етапи. След това се развива компенсаторна хипертрофия на мускулния слой на пикочния мехур и уретерите. Симптомите на дизурия отслабват през този период и след това се увеличават отново с декомпенсация на адаптационните механизми.
В началните етапи може да се развие диспотенция, която се проявява различно при различните пациенти. Пациентите могат да се оплакват от чести нощни ерекции, загуба на оргазъм или влошаване на ерекцията. Ускорената еякулация е свързана с намаляване на праговото ниво на възбуждане на центъра на оргазма. Болката по време на еякулация може да причини отказ от сексуална активност. Впоследствие сексуалните дисфункции стават по-изразени. В напреднал стадий се развива импотентност .
Степента на сексуалното разстройство се определя от много фактори, включително сексуалната конституция и психологическото настроение на пациента. Нарушената потентност и дизурията могат да бъдат причинени както от промени в простатната жлеза, така и от внушаемостта на пациента, който, ако е диагностициран с хроничен простатит, очаква неизбежно развитие на сексуални разстройства и нарушения на уринирането. Психогенната диспотенция и дизурия се развиват особено често при внушаеми, тревожни пациенти.
Импотентността, а понякога и самата заплаха от възможни сексуални разстройства, е трудно поносима от пациентите. Често има промяна в характера, раздразнителност, заядливост, прекомерна загриженост за собственото здраве и дори „болест“.

Простатит причини

Staphylococcus aureus, Enterococcus, Enterobacter, Pseudomonas, Proteus, Klebsiella и E. Coli могат да действат като инфекциозни агенти в остри случаи. Повечето микроорганизми принадлежат към условно патогенната флора и причиняват простатит само при наличие на други предразполагащи фактори. Хроничното възпаление обикновено се дължи на полимикробни асоциации. Рискът от развитие на заболяването се увеличава при хипотермия, анамнеза за специфични инфекции и състояния, придружени от конгестия в простатната тъкан. Идентифицирани са следните предразполагащи фактори:

  • Обща хипотермия (еднократна или постоянна, свързана с условията на труд).
  • Заседнал начин на живот, професия, която принуждава човек да бъде в седнало положение за дълго време (компютърен оператор, шофьор и др.).
  • Постоянен запек.
  • Нарушения в нормалния ритъм на сексуалната активност (прекомерна сексуална активност, продължително въздържание, непълна еякулация по време на „обичаен“ полов акт, лишен от емоционални нюанси).
  • Наличието на хронични заболявания ( холецистит , бронхит ) или хронични инфекциозни огнища в тялото ( хроничен остеомиелит , нелекуван кариес, тонзилит и др.).
  • Прекарани урологични заболявания ( уретрит , цистит и др.) и полово предавани болести ( хламидия , трихомониаза , гонорея).
  • Състояния, предизвикващи потискане на имунната система ( хроничен стрес , нередовно и непълноценно хранене, редовен недоспиване, претрениране при спортисти).

Предполага се, че рискът от развитие на патология се увеличава при хронична интоксикация (алкохол, никотин, морфин). Някои изследвания в областта на съвременната андрология доказват, че провокиращият фактор е хроничната травма на перинеума (вибрация, удар) при автомобилисти, мотоциклетисти и велосипедисти. Въпреки това, по-голямата част от специалистите смятат, че всички горепосочени обстоятелства не са истинските причини за заболяването, а само допринасят за обострянето на латентния възпалителен процес в тъканите на простатата. Решаваща роля за появата на простатит играе конгестията в простатната тъкан. Нарушаването на капилярния кръвен поток причинява повишена липидна пероксидация, подуване, ексудация на простатната тъкан и създава условия за развитие на инфекциозен процес.

Диагностика при простатит

За да се постави правилна диагноза, е важно да се подходи комплексно към диагностицирането на простатит. На първо място, специалистът сваля анамнеза и изследва пациента. Лекарят извършва дигитален ректален преглед, по време на който определя някои симптоми на простатит – болезненост и подуване на простатната жлеза. Въз основа на събраните данни той решава да назначи уринокултура на пациента, за да установи причините за инфекцията. За да се получат точни резултати, културите в три проби от урина се сравняват. За да се направи това, урината, събрана в началото на уринирането, се анализира от средната част и се анализира онова, което е излязло по време на масаж на простатата след уриниране. Ако има увеличен брой бактериални колонии, тогава простатитът се потвърждава. За да се избегнат грешки в процеса на диагностициране на простатит, е важно да се изключат някои заболявания, чиито симптоми са подобни на тези на простатит. Това са:

  • апендицит;
  • цистит;
  • рак на простатата;
  • незадържане на урина;
  • доброкачествена хиперплазия на простатата;
  • пиелонефрит.

Извършва се и кръвен тест, резултатите от който при простатит показват увеличаване броя на левкоцитите и повишаване на скоростта на утаяване на еритроцитите. Освен това, ако е необходимо, на пациента се предписват допълнителни методи за изследване – ултразвук на простатата и близките органи, компютърна томография или ядрено-магнитен резонанс.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Онлайн поръчка

Comments

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.