Лечебната сила на галещите слънчеви лъчи

Недостигът на слънчеви лъчи е един от факторите за развитието на рахит. Рахитът е заболяване, засягащо децата, при което се забавя процесът на втвърдяване на костите и те често се деформират. В резултат на заболяването се наблюдават и промени в нервната, опорно-двигателната, храносмилателната, кръвотворната и други системи и органи.
Излагането на детето на слънце е важно, тъй като по този начин се стимулират процесите на синтез на провитамин D. Също много важно е, детето да се храни правилно и пълноценно, тъй като изкуствено хранените деца, както и консумиращите грис, брашно, бисквити, са по-предразположени към развитието на рахит. Дефицит на витамин D има и при недоносените деца.
Рахитът има много характерна клинична картина. Първите симптоми могат да се забележат още във втория или третия месец. Наблюдават се промени в нервната система – детето става неспокойно, раздразнително, ревливо, стряска се по време на сън. В тилната област на главичката се появява обилно потене, косичката започва да окапва, а кожата се зачервява.
Втория период на рахита е на малко по-късен етап, когато водещи са симптомите на костната система: фонтанелата е с увеличен размер, има меки ръбове и забавено затваряне. Наблюдава се: размекване на костите в областта на тила, т. нар. кранио-табес; изпъкване на челото, при което се оформя квадратна или седловидна глава; забавен растеж на зъбите; гръдния кош добива камбанковиден вид или тип „птичи гърди“ и др.
При по-тежки форми на рахит долните крайници се изкривяват и приемат форма на буквата „О“ или „X“. Вследствие хипотония на мускулите на предната коремна стена коремчето на детето е голямо и разлато встрани – т. нар. „жабешки корем“. Забавят се периодите, в които детето трябва да стои седнало и да проходи.
Рахитичните деца са предразположени към белодробни инфекции и желязодефицитна анемия.
Навременното и правилно лечение на рахита е много важно, тъй като по този начин се намалява вероятността от усложнения и остатъчни явления. Ако лечението не е започнато навреме, остават трайни деформации на костната система, скелета, мускулатурата, за което може да се наложи и ортопедично лечение. Освен това децата изостават в нервно-психическото си развитие, с хипотрофия и анемия.