Лъчелечение – колко опасно може да бъде?
Дали наистина трябва да се страхуваме от „радиацията“ на апарата за лъчелечение?
Началото е на 8 ноември 1895 г., когато Вилхелм Рьонтген открива невидимо за човешкото око електромагнитно лъчение. То е наречено в негова чест рентгеново и му носи първата Нобелова награда за физика. Проникващите през тъканите лъчи на Рьонтген намират приложение в различни области, но най-вече в медицината. Рентгеновите апарати днес вече са много усъвършенствани и вредните ефекти от лъчение са минимализирани. Ако в зората на лъчетерапията предизвиканите от нея втори тумори са много чести, днес те са единични.
Най-често втори злокачествени тумори се развиват след лъчелечение на болестта на Ходжкин в млада възраст (до 30 години)
Обичайно те се появяват около 10 г. след успешното излекуване на злокачествения лимфом. В колкото по-ранна възраст е приложено лъчелечението, толкова по-висок е рискът от втори тумор. Най-често се развива рак на гърдата или сарком.
Ако облъчването е направено след 30-годишна възраст, рискът за втори тумор е минимален или поне не е по-висок, отколкото при хората, които не са боледували от този лимфом.
Така идва първият извод: Лъчетерапията повишава риска от втори тумор значително, ако е приложена в детска или млада възраст. Тя обаче е основен лечебен метод и за много от детските онкологични заболявания. Без нея няма да има и оздравели. Този извод е направен в САЩ на базата на анализ на 14 000 случая на оздравели деца от различни видове рак, които са били подложени на лъчетера-пия. Само 1120 от тях (7,9%) са развили втори злокачествен тумор.
При възрастните болни, подложени на лъчетерапия, данните са съвсем различни. Да, и при тях има риск от поява на втори рак след лъчелечението. Но този риск е минимален -под 2%. Например при лечение на рак на гърдата след дълъг период от 15 и повече години е възможно да се появи рак на белия дроб, на хранопровода или сарком. Аналогично при мъже с рак на простатата е възможно да се индуцира рак на ректума или на пикочния мехур. От друга страна, лъчелечението на рак на маточната шийка никога не предизвиква появата на втори тумор.