https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

Крампи на краката – защо се появяват и лечение

0

Крампата е неволно, внезапно, понякога болезнено, силно свиване на мускул или група от мускули. Ако спазмите се появяват често, особено през нощта, те могат да причинят значителен дискомфорт и да предизвикат нарушения на съня.

Защо се получават крампи и как да си помогнем в такива случаи?

Причината за нощните крампи може да е дефицит на магнезий, витамини от група В, калий и калций. Това е особено често при хора, изпитващи постоянно физическо и психическо пренапрежение, стрес и липса на сън. Конвулсиите по време на бременност и след раждане също са свързани с липсата на тези витамини и микроелементи.

Крампите често се диагностицират погрешно като синдром на неспокойните крака, при който краката изпитват дискомфорт, изтръпване или потрепване през нощта с постоянна нужда от движение на краката за облекчаване на симптомите. Това състояние често се свързва с ниски нива на желязо, затова се препоръчва скринингов тест за нивата на феритин, ако имате синдром на неспокойните крака.

Повтарящите се крампи са причина да се консултирате с лекар, първо с терапевт или общопрактикуващ лекар, който след преглед ще състави план за допълнителни изследвания и ще определи възможните причини за нощните крампи.

Сред причините, които причиняват конвулсивни мускулни контракции, са:

  • Физическа активност: дълго ходене, интензивни тренировки. Крампите в този случай сигнализират, че мускулите все още не са се възстановили, не са си починали и натрупаните в тях метаболитни продукти не са напълно измити.
  • Поради пренапрежение често се появяват крампи при спортисти по време на спорт.
  • Увеличаването на стреса при бременни жени може да причини спазми. Бременността работи като лакмус – разкрива скрити преди това дефекти и проблеми на опорно-двигателния апарат.
  • Нарушена работа на паращитовидните жлези. Последицата от това е бавното усвояване на калций в червата.
  • Хипогликемия или ниски нива на кръвната захар.
  • Липсата на витамин D. Разбира се, това не е пряка причина. Недостигът на този витамин обаче може да бъде косвен признак. Неговият дефицит се среща при повечето хора и това не бива да се пренебрегва.

Ако говорим за спазми в корема при жени, особено по време на менструация, трябва да се консултирате с гинеколог. Ако има външни признаци на увреждане на вените на краката, свържете се с хирург или флеболог. Неврологът ще помогне и при гърчове при възрастни хора, както и при пациенти, претърпели нараняване на главата или инсулт.

За допълнително изследване често се предписва биохимичен кръвен тест за проверка нивата на натрий, калий, калций, магнезий, урея, креатинин, чернодробни тестове, TSH и пълна кръвна картина.

Как да си помогнете при крампи?

По време на крампи трябва да разтриете засегнатата област и да загреете мускула. Ако спазъмът е в областта на долната част на крака, можете да огънете стъпалото към себе си максимално, като издърпате пръстите си към долната част на крака. Масажирайте спазмирания мускул, изправете се и се разходете малко, движете краката си в различни посоки. Топлият душ ще облекчи болката и ще спре спазмите.

Ако спазмите се разпространят в няколко области на тялото и са придружени от други симптоми, трябва незабавно да се консултирате с лекар.

Бременните жени често се чувстват сякаш гърба им е свит. Това се обяснява с факта, че натоварването на лумбалната област се увеличава с растежа на нероденото дете. В такива случаи трябва да легнете настрани и да разтриете лумбалната област с масажиращи движения. Ако имате коремни спазми по време на бременност, трябва незабавно да се консултирате с лекар.

Превантивни действия

В зависимост от причината за крампите превантивните мерки включват:

  • Трябва да се храните пълноценно, балансирано – да има достатъчно микроелементи и електролити в диетата. Това важи особено за бременни жени, спортисти и хора, ангажирани с тежък физически труд.
  • Правете упражнения за мускулна релаксация и стречинг.
  • Допълнително приемайте хранителни добавки при установен дефицит на микроелементи и витамини.
  • Носете подходящи, удобни обувки, без да прекалявате с токчетата.
  • По време на бременност приемайте витаминни комплекси и носете компресионно облекло.
  • Правете упражнения за стимулиране на кръвообращението, укрепване на мускулите и релаксация. Тази препоръка е особено важна за тези, които прекарват работния ден на крак или имат склонност към разширени вени.
  • Следете теглото си и не позволявайте да наддавате.

Рисков контингент

Най-често крампи поради чувствителност на нервната система могат да се появят при жените. Това е особено вярно по време на бременност поради голямото натоварване на тялото, заради недостиг на витамини и понякога наднормено тегло. В допълнение, проблемът често се среща при възрастните хора.

Хората, приемащи диуретици, трябва да обърнат повишено внимание на този проблем, тъй като са изложени на риск от недостиг на калий.

Comments

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.