Кориандър като безвреден афродизиак за всеки
Кориандърът е растение със странен, нетипичен за нашите ширини миризма, което се използва в индийската кухня като традиционна подправка. Освен в топла Индия, масово се използва и екзотичните латиноамериканската и средиземноморската кухня. Смята се, че подправката произхожда от Югозападна Европа и района на Средиземноморието.
Въпреки своя странен аромат, кориандърът е много полезно растение, в 100 грама от което се съдържат 12,27 грама белтъчини, 54,99 въглехидрати и 12.7 грама мазнини, и по-точно в неговите семена. В неговия богат химичен състав влизат такива жизненоважни минерали за човешкия организъм, като натрий калий, желязо, калций, фосфор, мед, манган, селен, цинк и магнезий. Освен тях в подправката се откриват още такива вещества и витамини, като рибофлавин, тиамин, ниацин и витамин С. Изключително ценна, поради нулевото си съдържание на холестерол и захароза.
Освен изброените му лечебни свойства, кориандърът явно е бил смятан и за лечител на любовните проблеми сред двата пола. Още древните гърци, според историческите записки, е бил използван като първият афродизиак. Според Диоскорид, древногръцки лекар е смятал, че растението е способно да повиши мъжката потентност. Хипократ пък е предписвал билката като медикамент. Приема на етеричното масло от кориандър пък води до повишение на секрецията в жлъчката, стомаха и червата. Те имат противомикробно действие и благоприятно влияние върху състоянието на кръвоносните съдове.
Българската народна медицина препоръчва прием на кориандър при симптоми на кашлица, задух, диария, бронхит, повръщане и болки в стомаха.