https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

Коренът на глухарчето – лечебен, полезен и достъпен

0

В резултат на изследване, проведено в Университета „Уиндзор” (Канада), е открито, че коренът на глухарчето ефективно „убива“ раковите клетки

Коренът на глухарчето

Глухарчето защитава здравите клетки на организма от заразяване. Коренът на растението унищожава туморните клетки в течение на 48 часа, оставяйки здравите незасегнати.

ПОЛЕЗНИ КАЧЕСТВА

Коренът на глухарчето помага при множество заболявания. Неговата уникалност е в съдържанието на огромно количество захароза и инулин – натурален полизахарид, който се състои от фруктоза. Той понижава нивото на кръвната захар.

Коренът е полезен и с наличието на голямо количество микроелементи, органични киселини, флавоноиди и витамините А, С, Е, В2 и РР. В него са открити тритерпенови съединения, стерини, белтъчини, въглехидрати и масла, линолеви, церотинови, олеинови и палмитинови киселини.

В корена от глухарче се съдържат смоли, слизести вещества, холин, сапонини, соли на желязо и манган, фосфор и калий, каучукови вещества.

Растението е крайно полезно за диабетици и хора, страдащи от заболявания на стомашно-чревния тракт. Подобрява секрецията на стомашен сок, способства за оттока на жлъчката, действа като меко слабително средство и спазмолитик. Помага и при понижена киселинност на стомаха, при гастрити, хепатити, проблеми със задсто-машната жлеза. Извежда токсините, изчиства кръвта, нормализира обменните процеси и тонизира.

Прилага се при заболявания на кожата, психически разстройства, нарушения на съня, за намаляване на апетита и като пикочогонно средство

Лекува подагра, заболявания на черния дроб, пие се при висока температура и жълтеница. Увеличава количеството мляко при кърмещи жени, лекува мастопатия и се използва за профилактика на ракови образувания в гърдите.

Суровият корен на растението може да се слага в салати, да се вари и задушава. За целта добре се измива, след което се накисва в студена подсолена вода за половин час (за премахване на горчилката). След това се настъргва на ренде и се използват в салати. Ако коренът се свари в подсолена вода за 10 мин., може да се добавя в гарнитури, да се задушава. Вкусът му леко напомня на кокоше месо.

Comments

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.