Колко полезни вещества съдържа меда?

Медът е универсално лечебно свойство, което подпомага лечението на много болести, макар да не може да се каже, че е панацея за всички болежки. Неговите лечебни свойства обаче нямат аналог.
В неговият състав се срещат почти всички микроелементи и добър запас от витамини. Как обаче да изберем натурален мед?
Да гледаме за следните неща, които нямат място в истинския мед:
Вода. Вземете един лист хартия, която добре попива и капнете малко мед. Ако той се разтече, като в същото време образува петна или мине през хартията, то това със сигурност не е чист мед, а мед със сироп.
Нишесте или брашно. Капнете на същата хартия малко йод. Ако по меда остане синкав оттенък, това значи, че в меда има добавено брашно и нишесте.
Захар. За да се увеличи самата крайна продукция, много пчели хранят пчелите със захарен сироп. А най-хубавият мед е този, при който пчелите са хранени отново с мед. Когато е със захар, може да наблюдава необичайно бял цвят на меда. Впрочем кристализацията е нормален процес и не е признак, че в продукта има захар.
Алерген ли е меда?
Най-добрият мед, който ценят всички билкари безспорно е полският мед, който е събиран от различни растения. Или известен още като полифлорен. Той има комплексно действие върху човешкият организъм – може да успокои нервната система, да помогне при главоболие и безсъние, при болки в сърцето.
За различните видове мед се счита, че имат и различно действие. Например липовият мед повишава имунитета, използва се успешно при лечение на ангина, хрема, бронхит, при изгаряния. Медът от цвят на акация пък се прилага при заболявания на стомаха, бъбреците и черния дроб. За жалост обаче, колкото може да е лекува, толкова може и да е опасен медът. Той е един от най-силните алергени за жалост. И може да бъде много опасен за алергичните хора, заради това че в неговия състав влиза цветен прашец – най-разпространеният алерген. Алергичната реакция може да изглежда при всеки човек различно, но в този случай категорично не бива да се употребява мед.