https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

Дерматолог съветва как да се храним при кожни заболявания

0

При кожни заболявания правилното хранене е половината от лечението

kojni zabolyavaniya

„Не е трудно да накараме кожата си да се чувства добре, ако се храним балансирано“, казва дерматологът д-р Иван Пеев. Той обяснява кои храни са полезни и кои да се избягват при кожни проблеми.

Най-полезни са антиоксидантите

От тях най-силни са витамин А, С, Е и бета-каротин. Набавят се от плодове и зеленчуци с ярки цветове. В храната да се включат и не-наситените мастни киселини (омега-3). Те играят важна роля за регенерацията и здравината на кожата. Имат и подмладяващ ефект. Най-богати на омега-3 са рибните продукти, морски и речни. Първото място е за сьомгата, особено дивата, следват скумрията и сардините.

„Желателно е два пъти седмично да се яде риба. Тя е полезна не само за кожата, а и за целия организъм. Омега-3 има и в броколите, спанака и някои ядки“, каза пред вестник „Живот без рак“ д-р Пеев.

Консервираните да се избягват

Самите консерванти предизвикват алергии по кожата. А и методите за консервиране може да са такива, че да не задържат полезните вещества в храните.

Защо морковите?

„Те са полезни заради съдържанието на бета-каротин и предпазват кожата от болести. Екстракти от моркови се използват в антиейдж кремове. Сокът от моркови през лятото е естествена слънцезащита срещу кожен рак, а и помага за заличаване на белези“, казва д-р Пеев. Трябва да се внимава обаче, защото употреба в големи количества води до състоянието бета-каротенемия. При него кожата става оранжева. Среща се при бебета, когато се захранват. При тях първите хранения са с моркови, картофи. Тиквите също са богати на бета-каротин.

Как да се набави витамин D?

Той е важен на първо място за растежа и здравината на костите. Може да се набави с прием на сьомга, гъби или патешки дроб. И с него обаче не бива да се прекалява, защото дава усложнения в бъбреците от излишък на калций. Витамин D се синтезира под въздействието на слънчевите лъчи. Играе важна роля при автоимунни заболявания като витилиго, болест на Хашимото и др. Десет минути на ден излагане на цялото тяло стигат за синтеза.

За здравето на кожата са нужни и всички витамини от група В. Те се набавят от храната. Недостигът на витамин ВЗ разболява от пелагра. При нея има повишена чувствителност на кожата
към слънцето, дерматити и нарушения на нервната и сърдечносъдовата система.

При розацея не бива да се приемат топли храни и напитки, защото я обострят. Топлината разширява съдовете и провокира зачервяванията. При розацея не бива да се яде и люта храна с пикантни подправки.

При акне трябва да се избягват тестените изделия, тъй като бързите им въглехидрати повишават нивото на инсулина и съответно синтеза на андрогенни хормони. Млечните продукти от крава също стимулират акнето. Смята се, че при витилиго куркумата го обостря.

Псориазисът е бич на XXI век при кожните болести, доказано е, че при него страда не само кожата, а целият организъм. При болните с псориазис по-често се среща атеросклероза и има трикратно завишен риск от инфаркт. „В наши дни съветваме псориатиците да не ядат мазна храна. А също и бързите въглехидрати, защото болестта им повишава риска от диабет“, казва д-р Пеев.

Comments

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.