Супер съвети за жени в климакс

Има меню и двигателен режим, разработени специално за жени в климакс
Състоянието на климакс е естествен процес, който бележи края на менструацията. При него настъпват физиологични, психически и емоционални промени в женския организъм.
Напълняването и метаболитният синдром – затлъстяване в комбинация с нарушена обмяна на веществата, сполетяват всяка трета жена. Те обаче могат да бъдат избегнати.
За да си спестите нежеланите ефекти на климакс, посетете гинеколог-ендокринолог, който да проследи кръвното налягане, нивото на холестерола и на глюкозата. Въз основа на показателите и на индивидуалните реакции на организма специалистът ще прецени дали трябва медикаментозно да се подпомогне адаптацията към намаленото отделяне на естрогени, с което се характеризира менопаузата.
Приемът на таблетки, съдържащи естрогени, осигурява по-плавно понижаване на нивата на женските полови хормони.
Срещу напълняването първо трябва да имате предвид, че след 45-годишна възраст потребностите от енергия значително намаляват. Една от често допусканите грешки е почти да не се яде през целия ден. Вечер сте силно прегладнели и поемате много повече от необходимото количество храна. Това създава условие за натрупване на излишни килограми и развитие на метаболитен синдром.
Разработен е специален хранителен режим за жените в този период. Общите принципи се свеждат до спазване на позната схема с три основни хранения плюс междинни закуски,
като се приемат неголеми количества храна.
В менюто трябва да присъстват предимно растителни продукти, от които тялото си набавя витамини и фибри
Салатите подправяйте с лимонов сок и нерафинирано растително масло. Ако ползвате олио, не слагайте повече 2 чаени лъжички. Един-два пъти седмично хапвайте морска риба. Тя съдържа незаменими мастни киселини, които са особено полезни за женските полови хормони, за понижаване нивото на холестерола и за укрепване на сърдечносъдовата система. Когато избирате месо, гледайте да не е тлъсто.
За предпочитане е телешкото, пилешкото и пуешкото. Най-добре е да го готвите под капак, за да се задуши. Може да използвате също грил или скара, за да бъде порцията нискокалорична.
Избягвайте колбасите, пушените меса и други полуфабрикати.
1/3 от постъпилите белтъчини в организма трябва да идват от бобови култури. Така се увеличава приемът на баластни вещества, които изпълват стомаха и дават усещане за ситост.
Ограничете до минимум храните с високо съдържание на холестерол – сметана, кашкавал, хайвер, тестени и сладкарски изделия. От млечните продукти предпочитайте тези с ниска масленост.
Например белите сирена с масленост под 30% са добри източници на калций и белтъчини. Маслото следва да се ограничи, но не и да се изключи напълно, тъй като съдържа ценните витамини A, D, Е.
С ядките бъдете внимателни. Всички видове, особено орехите, силно понижават холестерола. Но същевременно те доставят много калории, така че не бива да прекалявате. Шам-фъстъкът е богат на селен, който предотвратява окислението на холестерола в кръвта, а именно той отключва атеросклероза.
За да не допуснете развитие на метаболитен синдром в менопаузата, трябва да преразгледате двигателния си режим. Редовната гимнастика, бързото ходене, аеробиката, карането на колело, тенисът предпазват от остеопороза и повдигат настроението. Изберете спортното занимание според личното си предпочитание. Постепенно натоварвайте организма. Ако усетите прилив на топлина, починете за 10- ина минути. В случай че честотата на приливите нараства, консултирайте се с лекар.
Не допускайте пълно изтощение. Продължителният престой пред телевизора или компютъра вечерно време изморяват допълнително. Лягайте си малко по-рано и по едно и също време всеки ден.