Какво трябва да бъде храненето на бременните?

Бременните не бива да се придържат към бабешкото правило „ям за двама“. Те нямат нужда от повече, а от по-качествена храна
Бременните трябва да ядат богата на витамини, минерали, фибри, белтъчини, бавни въглехидрати и ненаситени мастни киселини храна.
В началото на бременността няма нужда от повече калории. Чак след петия месец дневният прием трябва да се увеличи с около 300 калории.
Тогава нуждата от витамини и минерали нараства с 50-100 на сто. В този период е добре да се яде месо, а олиото да се замени със зехтин.
Храненето обаче трябва да е умерено и порциите да не нарастват заедно с обиколката на ханша. Препоръчват се 4-5 малки порции на ден. Закуската и обядът да не се пропускат, но и да не се яде излишно за компания на партньора.
В храните трябва да има фолиева киселина, йод, желязо, цинк и незаменимите мастни киселини
Калцият от млякото и млечните продукти е особено важен за костите, които се натоварват все повече с износването на плода. Желязото предотвратява появата на анемия (ниско ниво на хемоглобина в кръвта).
Дневната доза фолиева киселина за бременните е 400 мг. Тя се съдържа в листните зеленчуци, бобовите растения, ядките, животинския черен дроб и портокаловия сок.
Касисът е особено полезен, тъй като има диуретично действие и спасява от отоци по краката заради задържането на вода в тялото.
От менюто на бременните трябва напълно да се изключат топлият бял хляб, сметаната, кремовете, бонбоните, сладкишите и тортите, сладоледът, млечните шейкове, пържените храни и тлъстите меса, сланината, консервите, чаят, кафето, алкохолът и рафинираната захар.
Да се ядат най-много 2 филийки хляб на ден, но не бял. Примерната закуска да е:
1 чаша прясно мляко, 1 банан, 2 супени
лъжици овесени ядки (не мюсли). Обяд: 150 г печена риба или филе, салата, 1 филия хляб. Вечеря: голяма салата, 150 г филе или риба, 1 купа варен боб, леща или грах. Между храненията да се приема кисело мляко или плод.
Всекидневно бременните трябва да приемат по 1 порция от следните 5 групи храни: млечни, плодове (до 300 г), зеленчуци без ограничение (но картофи до 200 г на ден), месо или риба – 200-300 г, житни и варива (2 порции седмично).